Ankaragücü Bu Sefer Hata Yapmadı

Bu sezon TFF 1.Lig’de Ümraniyespor ile birlikte liderlik yarışı veren Ankaragücü, ligin ikinci yarısında topladığı puanlarla Kırmızı Beyazlı rakibinden liderliği devralmıştı. Geçtiğimiz hafta Ümraniyespor deplasmanından puanla ayrılarak 32’inci haftayı bay geçecek rakibi karşısında ciddi bir avantaj elde eden Ankara temsilcisi, 32’inci hafta müsabakasında konuk ettiği Adanaspor karşısında net bir performans sergiledi ve sahadan 2-0’lık galibiyetle ayrıldı. Ligin ilk yarısında aynı maçta mağlup olarak liderliğini kaybeden Sarı Lacivertli takım bu sefer hata yapmadı ve liderliğini perçinlemiş oldu.

Derin Nefes

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk haftasından bu yana Ümraniyespor ile birlikte liderlik mücadelesi veren Ankaragücü adına tabiri caizse kara görünmeye başladı.

Sarı Lacivertli ekip sezonun ilk yarısında çok fazla hata yapmasına rağmen ara dönemi gayet iyi geçirdi ve Ümraniye temsilcisinin de aksamasıyla birlikte liderlik koltuğuna oturdu. Bununla birlikte zaman zaman rakibi karşısında dezavantajlı durumlara düşen Ankaragücü, geçen hafta Ümraniyespor ile berabere kalarak aslında çok önemli bir avantajı eline geçirmişti.

Takvim gereği Ankaragücü ile oynadıktan sonraki haftaları bay geçmek zorunda olan Kırmızı Beyazlı takımın sahadan galip ayrılamamış olması Başkent temsilcisi adına Adanaspor karşısında oynanacak maçtan galip gelmek durumunda liderliği perçinlemek anlamına geliyordu.

Nitekim 17 Nisan tarihinde oynanan müsabakada Adanaspor’u konuk eden Mustafa Dalcı’nın takımı çok net bir performansla sahadan 2-0 galip ayrıldı ve liderliğini perçinlemiş oldu. Ligin ilk yarısında Ümraniyespor’u 3-0 ile geçtikten sonra Adanaspor’a 1-0 mağlup olan Ankaragücü bu nedenle rakibinin maç bile yapmadığı haftada liderliği devretmek zorunda kalmıştı.

Sarı Lacivertli taraftarların yüreğini ağzına getiren bu ihtimal ligin ikinci yarısında gerçek olmadı ve Ankaragücü liderliğini perçinlemiş oldu. Başkent temsilcisi, maç fazlasıyla birlikte artık 6 puanlık bir avantaja sahip ve kendisinin bay geçeceği haftaya kadar bu avantajı koruması durumunda şampiyon olarak Süper Lig’e yükselmesi işten bile olmayacak.

Eren Formayı Kaptırdı

Öte yandan sezonun ilk yarısında şahane bir performans sergileyen ve attığı gollerle Ankaragücü’ne pek çok puan kazandıran Eren Derdiyok, bu maçta Mustafa Dalcı tarafından yedek kulübesinde oturtularak başladı.

Tecrübeli golcü ligin ikinci yarısına girişte yaşadığı sakatlıkların etkisini bir türlü atamadı ve bunun üstüne gelen formsuzluklarla birlikte gerçekten bir gol orucu içine girmiş oldu. Bu bağlamda taraftarın da tepkisini çeken Derdiyok adına Adanaspor karşısında forma verilmemiş olması bir mesaj olabilir.

Ankara ekibi adına bu bağlamdaki en büyük avantaj gol yükünün bir şekilde dağıtılabilmiş olmasıydı. Savunmacıların da gol katkısı sağlamasıyla birlikte Ankaragücü adına gol atmak konusunda bir problem yaşanmadı ancak Nadir Çiftçi’nin ayrılığından sonra yedek golcü arayan bir takımın as golcüsünden neredeyse hiç gol katkısı alamaması da gerçekten bu süreçte oldukça zorlayıcıydı.