Ankaragücü Derbiyi Havalanarak Kazandı

Spor Toto 1. Lig’de harika geçen 2021 – 2022 Sezonu’nun kapanış maçında MKE Ankaragücü, Ankara derbisinde mor beyazlı hemşerisi Keçiörengücü’nü yendi.

Teknik direktör Mustafa Dalcı önderliğinde bu sezon taraftarlarını çok mutlu eden ve Spor Toto 1. Lig’de karşısına çıkan rakiplerinin büyük çoğunluğa karşı üstünlük kuran sarı lacivertli ekibimiz, 1 sezon ara verdiği Spor Toto Süper Lig macerasına geri dönecek.

Bu geri dönüşü gerçekleştirmeden önce Spor Toto 1. Lig’de zorlu geçen koca bir sezonun sonunu da iyi getirmek isteyen takımımız, Ankara Keçiörengücü karşısında mutlak 3 puan için çıktığı bir maçı oynadı.

90 dakikanın son düdüğü çaldığında yıldız forvetimiz Eren Derdiyok’un 1 gol ve 1 asist ile yıldızlaştığı maçta istediğini alan MKE Ankaragücü, buna karşın maçta rakibe karşı beklenenden daha çok zorlandı.

Spor Toto 1. Lig’de geçen haftaya kadar matematiksel olarak düşme şansı bulunan mor beyazlı ekibe karşı bu zorlanış, taraftarlar tarafından sezonun sonunun gelmesinden dolayı yaşanan rehavete yoruldu ve pek de önemsenmedi.

Ankaragücü Topu Rakibine Bıraktı

Ev sahibi Ankara Keçiörengücü tıpkı sarı lacivertli ekibimiz gibi sezonu galibiyetle kapatmak istiyordu. Onların motivasyonu, vasat geçirdikleri sezonun ardından taraftarlarına şampiyonu yenerek veda etmek ve bir derbi galibiyetiyle onların yüzünü güldürmekti.

Mor beyazlı takım öncelikle topun kontrolünü ele alarak işe başladı. Bu sezon görmeye pek de alışık olmadığımız biçimde MKE Ankaragücü yalnızca %41 ile topa sahip oldu.

%59’luk topa sahip olma oranını yaptığı 551 pas ile destekleyen Ankara Keçiörengücü, bu pasların yaklaşık %11’inde ise uzun oynadı. Ev sahibi ekip için en etkileyici olan şey ise yaptığı paslarda tutturduğu hayli yüksek pas isabet oranıydı.

%92’lik isabetli pas yüzdesi ile sezonun kendi adına zirvesine çıkan Ankara Keçiörengücü, MKE Ankaragücü yarı sahasına girdiğinde ise bu yüzdeyi %86’ya “indirdi”. Teknik direktör Mustafa Dalcı önderliğindeki takımımızın bütün bir maç boyunca yaptığı 379 pasın %88’inde isabet sağladığı düşünüldüğünde, mor beyazlı takımın neyi başardığı çok daha iyi anlaşılacaktır.

Takımımız topu almakta zorlandığı karşılaşmada geçiş oyununu da pek denemedi. Zira sadece 29 kez uzun top denenmesi bunun en açık göstergesiydi.

Ankaragücü Hava Kuvvetleri Komutanı

ankaragücü

Sarı lacivertli ekibimiz için maçın kilidi ise havadan çözüldü. Rakibin bu topla bu kadar iyi oynadığı bir maçta işi havadan çözen ekibimiz, hava topu mücadelelerinin %82’sini kazanarak Ankara Keçiörengücü’nü domine etti.

Buna karşın maç boyunca sadece 12 orta yapan teknik direktör Mustafa Dalcı’nın öğrencileri, bilhassa Eren Derdiyok’tan harika şekilde yararlandılar.

Hava toplarındaki etkisiyle kariyerinin bir bölümünü inşa eden İsviçre asıllı Türk oyuncumuzun 1 gol ve 1 asist ile yıldızlaşmasının temel nedeni de belki de buydu.

Teknik direktör Mustafa Dalcı’nın öğrencileri, hücumda 14 şut attıkları kaleyi 5 kez isabet ettirip bunların 2’sinde de topu ağlara yollamayı başararak Spor Toto 1. Lig’i tam da istedikleri gibi kapattılar.