Ankaragücü ile Gençlerbirliği’nin Mücadelesi Yaklaşıyor

Başkent Ankara’nın iki güzide kulübü Ankaragücü ile Gençlerbirliği, her ikisi de Süper Lig’e veda ettiği 2020/2021 sezonundan sonra artık TFF 1.Lig’de mücadele ediyorlar. İki takımın da her zaman yüksek hedefleri bulunmasına rağmen Ankaragücü bu hedeflere yaklaşırken, Gençlerbirliği ise uzak kalmış durumda.

Kardeş Rakipler

Ankara dendiği zaman akla gelen iki spor kulübünün 2021/2022 sezonunda mücadele ettikleri TFF 1.Lig’de 23’üncü haftada yapacağı müsabaka Ankara’da şimdiden heyecan uyandırmayı başardı.

Yıllardan beri aynı statları kullanan, her zaman birbirine sahip çıkan ve Ankara’nın temsili için mümkün olduğunca çabalayan iki Başkent temsilcisi, sezonun ilk devresinde karşılaştıklarında bu maç birçok anlamdan da tarihi bir maç olmuştu.

Zira 1980-1981 yılında ilk kez bir alt ligde karşılaşan iki takım, 40 sene sonra bir daha Süper Lig veya Türkiye Kupası dışında karşı karşıya geldiler ve bu istatistik iki taraf üzerinde de buruk bir hava yarattı. Hatırlanacağı üzere o maçta aynı zamanda Türk futbol tarihinde ilk kez evli bir çift hakem maç yönetmişti.

Ankaragücü’nün şu anda üstünlük kurduğu Başkent Derbisi’nde bilinen en eski maç 1937’ye kadar dayanıyor. 1910 yılında kurulan Ankaragücü ile 1923 yılında kurulan Gençlerbirliği’nin 1937’de olduğu bilinen ilk karşılaşması Tarihi 19 Mayıs Stadyumu’nda oynanmış ve Gençlerbirliği bu maçtan 4-2’lik galibiyetten ayrılmıştı. 19 Mayıs Stadyumu aynı zamanda iki takımın da uzun bir süre ortak olarak kullandığı bir stadyumdu ve şehir hafızası adına oldukça önemli bir kültür yeriydi ancak ne yazık ki zamana dayanamadığı için yıkıldı.

Ankaragücü’nün Farkı

Ankaragücü ile Gençlerbirliği arasında oynanan maçlarda çıkan en farklı sonuç ise 1990/1991 sezonunda oynanan ve Ankaragücü’nün 7-2 gibi oldukça farklı bir skorla kazandığı Süper Lig maçı oldu. İki takım arasında oynanan maçlarda en çok gollü geçen maç olma özelliğini de taşıyan bu maç, Ankaragücü taraftarı için her zaman unutulmaz olarak kaldı.

Gençlerbirliği ise rakibi karşısında en farklı galibiyeti 5 Mart 2005 tarihinde oynanan maçta 4-0’lık galibiyetle almayı başarmıştı.

Tarihleri boyunca her zaman en üst seviyede kalmış ve biri düşse bile diğeri Ankara’yı temsil etmeye devam etmiş iki takım, ne yazık ki yanlış yönetimlerin ve kötü kararların kurbanı olarak aynı anda 1.Lig’e düşmek zorunda kaldılar.

Ankaragücü, Gençlerbirliği’ne göre bu sezon çok daha iyi bir durumda ve kuvvetle muhtemel sezon sonuna kadar zirve yarışının içerisinde kalacak. Gençlerbirliği ise köklü tarihine dayanarak daha güçlü bir şekilde Süper Lig’e dönmek niyetinde.

İki takım arasında bundan önce oynanan maçlarda genel olarak bir denge söz konusuyken, Ankaragücü son maçlarda rakibine bir üstünlük kurmayı başardı ve seriyi kendi lehine çevirmeyi bildi. Sarı Lacivertliler adına bu maçta da hedef değişmeyecek.