Ankaragücü Leke James’i Durduramadı

Ziraat Türkiye Kupası 5’inci Eleme Turu müsabakaları kapsamında kendi sahasında bu sezon Süper Lig’e istediği bir giriş yapamayan ancak yakaladığı beraberlik ve galibiyet serilerinin sonucunda puanları toplayarak ilk devreyi 26 puanla 12’inci sırada kapatan Sivasspor’a konuk olan Ankaragücü turnuvaya veda etti.

Sivasspor’un bu sezonun başında transfer ettiği ancak verim alamadığı golcüsü Leke James’in attığı 2 gole engel olamayan Başkent temsilcisi sahadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Ankaragücü Kupada Yolun Sonuna Geldi

Geçtiğimiz sezonun zaman zaman iyi performanslar sergileyip önemli sonuçlar alsa da sezon başında aldığı kötü sonuçlar ve sezonun son döneminde yaşadığı hayal kırıklığıyla Süper Lig’e veda eden ve bu sezon TFF 1.Lig’de zirve yarışında mücadele eden Ankaragücü, Sivasspor’a konuk oldu. Ziraat Türkiye Kupası 5’inci Eleme Turu maçında Sivas temsilcisiyle karşılaşan Ankaragücü için iyi geçmeyen akşamda maçın en çok öne çıkan ismi Leke James’ti.

Bu sezonun başında transfer olduğu Sivasspor’da iyi bir performans sergileyemeyen ve eleştirilerin odağında kalan Leke James, 30 Aralık Perşembe günü saat 17’de başlayan mücadelede 2 gol atarak Ankaragücü’nü kupanın dışına iten oyuncu oldu. 18 ve 56’da attığı 2 golle birlikte maçın en önemli oyuncusu olan Leke James’e Ankaragücü’nün 73’te Şahverdi Çetin’in golüyle verdiği cevaptan başka bir gol olmayınca, Ankaragücü maçtan 2-1 mağlup ayrıldı ve Ziraat Türkiye Kupası’na 5’inci Eleme Turu aşamasında veda eden takım oldu.

Artık Sadece Lig Var

Ankaragücü’nün zirve yolunda kıyasıya mücadele ettiği Ümraniyespor gibi yedek ağırlıklı bir kadroyla sahaya çıkıp elenmesi çok da büyük bir sürpriz veya tesadüf değil. Süper Lig temsilcilerine göre çok daha dar bir kadroyla sezon geçiren veya daha az nitelikli oyuncularını kullanmak zorunda kalan TFF 1.Lig temsilcileri, hele ki zirve yarışı veriyorlarsa bazen böyle bir yolu tercih ediyorlar. Evet, Ankaragücü’nün kadrosu diğer rakiplerine göre daha kabul edilebilir ve geniş görünüyor ama onların da geçen sene küme düştükten sonra bu sene tekrar yükselmek adına TFF 1.Lig’de kesin olarak iyi işler yapmaları gerekiyor ve TFF 1.Lig Kupası, Türkiye Kupası’ndan daha gerçekçi.

Bu sezon zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşasa da standart bir ritim bulan ve zirve yarışından hiç kopmayan Ankaragücü, artık sadece TFF 1.Lig’e odaklanacak ve şampiyonluğu hedefleyecek. İlk devreyi ilk 3 sıralamada bitiren 3 takımın da kupadan elenmiş olduğunu hatırlamak ve Ziraat Türkiye Kupası’nın böyle bir durumda dezavantaj yaratabileceğini düşünmek yanlış olmaz. Mustafa Dalcı ve öğrencileri, bir sezon önce dramatik bir şekilde veda ettikleri Süper Lig’e yükselmek için yarış verdikleri takımların birçoğundan hem yükselme hem de Süper Lig’de yer alma konusunda çok daha fazla tecrübeye sahip ve ikinci devre işi bu tecrübe belirleyebilir.