Ankaragücü Liderliğe Oturdu

6 Şubat 2022 tarihinde televizyonlarının başına geçen Ankaragücü taraftarları ve futbolseverler, Başkent’in Sarı Lacivertli temsilcisinin futbol resitaline tanık oldu. Futbolumuzun en önemli derbilerinden birisi olan Ankara Derbisi’nde ezeli rakibi ve ebedi dostu Gençlerbirliği’ne konuk olan Ankaragücü, kalite farkını ortaya koyduğu maçta 3 gol atarak 3 puanın sahibi oldu. Bu maçın değerini en çok arttıran unsur ise Ümraniyespor’dan kapılan liderlik koltuğuna vesile olması.

Liderlik Koltuğu

Sezon başından bu yana TFF 1.Lig’in liderlik koltuğuna oturabilmek adına kıyasıya bir mücadele veren Ankaragücü, ligin 23’üncü haftasında muradına tekrar ermiş oldu.

Ligin ikinci yarısına şahane bir giriş yapan ve oynadığı 3 maçta da sahadan galip ayrılan taraf olan Sarı Lacivertli ekip, Milli Takım arasından dönüşte de alışkanlığını bozmadı. Ankara Derbisinde ezeli rakibi ve ebedi dostu Gençlerbirliği’ne konuk olan Mustafa Dalcı ve öğrencilerinin sahaya koyduğu performans ise tek kelime ile alkışlıktı.

Ankaragücü, sezonun ikinci yarısında topladığı 9 puanın 9’unda da savunmacılarının son dakika gollerinden yardım almıştı. Gençlerbirliği ile oynanan maçta tarifeyi değiştiren Sarı Lacivertli ekip, yine savunmacısından gol buldu ancak bu gol maçın çok daha başındaydı.

Eryaman Stadyumu’nda maçı izlemeye gelen az sayıdaki Gençlerbirliği taraftarına resmen çile çektiren Ankaragücü, 90 dakikanın tamamında sahanın üstün tarafıydı. Rakibin kırmızı kart görmesiyle birlikte iyiden iyiye rahatlayan Başkent temsilcisi için maçtan çıkan 3 puan sezonun da en rahat 3 puanlarından birisiydi.

Sezonun ilk devresinde birçok kez liderlik koltuğuna oturma fırsatını yakalasa bile bu fırsatların birçoğunu değerlendiremeyen Ankaragücü, 23’üncü haftada gelen fırsatı iyi değerlendirdi. 6 Şubat 2022 gününün gündüzünde oynanan maçta Ümraniyespor’un Bandırmaspor maçından mağlup ayrılması Ankaragücü oyuncularını daha çok motive etti.

Zira zaten aynı puanda olunan ancak averaj nedeniyle geriden takip edilen Ümraniyespor’un hatasını cezalandırmak aynı zamanda rakibe 3 puan da fark atmak anlamına geliyordu. Nitekim sonuç da böyle oldu ve 23’üncü haftadan itibaren zirvenin adı değişti. Puanını 48’e yükselten Ankaragücü, artık 3 puan farkla ligin yeni lideri.

Özgüven

Ankaragücü adına kazanılan en önemli özelliklerden birisi takımın kendine olan güveni. Ne zaman ve nerede kilitlenirse kilitlensin oyunu açabileceğine inanan oyuncular kadroda yer alıyor. Ligin ikinci yarısında oynanan 3 maçta da oyuncuların en asgari seviyede panik yapmış olması şampiyonluk yarışı için oldukça önemli.

Bu sezon aslında bir anlamda iki farklı futbol tarzının sınavı olabilecek bir görüntü veriyor. Ara transfer döneminde yasaklı olan Ankaragücü, kadrosuna hiçbir ekleme yapamadı. Bu sezonun bir diğer lideri Ümraniyespor ise ara transfer döneminde çok fazla transfer yaparak kadroyu genişletti. Sezon sonuna kadar başa baş bir yarış vermeleri beklenen iki takımdan birisi başarıya ulaşırsa, bu başarı diğer takımlar adına da örnek olacaktır.