Ankaragücü Liderliği Seviyor

Bu sezon Süper Lig’e geri yükselebilmek adına mücadele eden Ankaragücü, ligin ilk yarısında kaçırdığı fırsatları ikinci yarıda başarıyla değerlendirdi ve Ümraniyespor’dan liderlik koltuğunu söküp aldı. Puan kaybettiği haftalarda rakibinin de takılması sayesinde rahatlayan Başkent temsilcisi, ligin 29’uncu haftasında hayati önem taşıyan maçta kendi sahasında Bandırmaspor’u konuk etti. Balıkesir temsilcisi karşısında kıran kırana bir maç oynanırken sahadan galip ayrılan bulduğu fırsatları daha iyi değerlendiren Ankaragücü oldu.

Meşalenin Ateşi

Bu sezon TFF 1.Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükselmeyi hedefleyen Ankaragücü, bu hedefi doğrultusunda çok kritik bir eşiği daha atlamayı başardı. Başkent temsilcisi, ligin 29’uncu haftasında 3’üncü sırada yer alan Bandırmaspor’u Ankara’da misafir olarak ağırladı.

Balıkesir temsilcisi karşısında oynanan maç büyük bir heyecana sahne olurken, artık galibiyete giden yolları çok iyi tahlil ve tespit edebilen Ankaragücü adına bu durumun avantajlarının yaşandığını dile getirmekte fayda var.

Sarı Lacivertli ekip ligin zirvesinde yer alıyor ve bu durumun farkında olan rakipleri eğer yakaladıkları gol fırsatlarını değerlendiremezlerse daha fazla paniğe kapılıyorlar. Nitekim Bandırmaspor adına da yaşanan senaryo buydu.

Ankaragücü karşısında bulduğu fırsatları değerlendiremeyince daha fazla panik olmaya başlayan Bandırmaspor’un bu durumunu avantaja çeviren Ankaragücü, maçın ikinci yarısında attığı tek golle 3 puana ulaşan taraf oldu ve çok kritik bir eşiği daha atlamayı başardı.

Teknik Direktör Mustafa Dalcı’nın da ifade ettiği gibi şampiyonluk yolunda çok kritik bir müsabakayı da başarıyla geçen Ankaragücü için artık işlerin çok daha iyi gittiğini söylemekte fayda var. Başkent temsilcisi ligin 30’uncu haftasında Manisa FK’ya misafir olacağı maçta yine galibiyeti hedefleyecek.

Başarının Formülü

Ankaragücü adına bu başarının en önemli dönemeçlerinden birisi ligin ikinci yarısında alınan üst üste galibiyetler oldu.

Sarı Lacivertli ekip, zirvenin o dönemki sahibi Ümraniyespor’un ekstra puan kayıpları yaşadığı haftalarda problem yaşamadı. Bu durum da hem puan cetvelinde hem de takım özgüveninde Ankaragücü adına ciddi bir yükselişin en temel motivasyon faktörlerinden biri oldu.

Başkent temsilcisinin oynadığı maçlarda aldığı tek gollü galibiyetler, gollerin geliş biçimi futbolseverlere birçok anlam ifade etmeli. Ankaragücü tek golle de olsa galip gelen tamahkar bir takım olarak görünebilir ancak aslında bu durum takım savunmasının ne kadar kuvvetli olduğunu da gösteren detaylardan birisi.

Bir diğer taraftan özellikle ligin ikinci yarısında atılan gollerin duran toplardan da gelebiliyor olması ve rakiplerin bu duruma önlem alamaması Ankaragücü’nün gücüne işaret eden durumlardan birisi. Ankaragücü şampiyonluk yarışında bu gibi faktörlerle bir adım daha önde duruyor.

Ligin 30’uncu haftasına veya bir diğer deyişle son dönemecine girilirken Sarı Lacivertli ekibin en yakın rakibi Ümraniyespor’un 3, Bandırmaspor’un ise 9 puan önünde olduğunu ve direkt olarak Süper Lig’e çıkabilmek adına avantajlı olduğunu belirtmek gerekir.