Ankaragücü’ne Soğuk Duş

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarılı performansla liderlik koltuğuna oturan Ankaragücü, yakaladığı yenilmezlik serisi sayesinde Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını da açmayı başarmıştı. Başkent temsilcisi, Ümraniyespor’un Tuzlaspor ile berabere kalarak şampiyonluk konusunda resmen servis yaptığı haftada kendi sahasında konuk ettiği Eyüpspor karşısında sahadan 3-2 mağlup ayrıldı. Bir sonraki hafta Ümraniyespor’a konuk olacak olan Sarı Lacivertli ekip, Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını 6’ya çıkarmak için oluşan en ideal koşulları değerlendiremedi ve puan farkı da bu nedenle 3’e düşmüş oldu.

Kilit Noktalar

Futbol bir hata oyunu olarak nitelendirilebilir ve hem her maçta hem de sezon genelinde en az hata yapan takımlar şampiyonluğa aday olurlar.

Bu sezon TFF 1.Lig’de şampiyonluğa direkt aday olarak yazılabilecek Ankaragücü ve Ümraniyespor ise ligin ikinci yarısında durmadan hata yapmak adına uğraşıyor gibiler. Liderlik koltuğunu daha az hata yaparak devralan Ankaragücü, ligin 30’uncu haftasında kendi sahasında Eyüpspor karşısında oynadığı maçta bu durumun en net göstergelerinden birini yaşadı.

İstanbul temsilcisine karşı oynadığı maçta çok net hatalar yaparak kendisinden beklenenlerin çok altında kalan Sarı Lacivertli ekip bu durumun bedelini de sahadan 3-2 mağlup ayrılarak ödedi. Bu mağlubiyetin Ankaragücü’nün 5 maçlık yenilmezlik serisini bozduğu gibi takımın Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını 6’ya çıkarma şansını kaçırıp bir de puan farkının 3’e inmesine neden olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bu kadar kritik bir maçta yapması gereken tek şey belki de kaybetmemek olan Ankaragücü kendisine verilen şansı değerlendiremedi ve şampiyonluk yolunda ayağını kendi kendine taşa takarak sendeledi. Bununla birlikte hem Ümraniyespor hem de Ankaragücü adına bir sonraki hafta kozların paylaşılacağı müsabaka olması gerekenden çok daha kritik bir hale gelmiş durumda.

Değişen Görüntü

Ankaragücü eğer Eyüpspor karşısında oynadığı maçtan galip ayrılabilmiş olsaydı Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını 6’da tutabilmek adına çok ciddi bir avantaj sağlayacaktı ki 6 puan demek bir anlamda şampiyonluk kupasının da bir sapından tutabiliyor olmak demekti.

Bununla birlikte kaçan 3 puanın bedelini belki sezon sonunda bulunduğu konumda ödemek zorunda kalacak olan Mustafa Dalcı’nın takımının aynı zamanda taraftarı bu kadar destek için çağırdıktan sonra Ankara’da mağlup olması da çok derin bir hayal kırıklığı yaratacak.

Futbol hataların oyunu olmasından kaynaklı olarak aynı zamanda anların da oyunu ve işte bir anlık değişim her takımın algısına dair farklılıklar yaşanmasına neden olabiliyor. Şampiyonluğa koşar adım gidebilecek bir takım algısından rakibini tekrar şampiyonluk yarışına sokan bir takım algısına dönmek işte bu kadar kısa bir sürede gerçekleşiyor.

Ankaragücü’nün Eyüpspor ile oynadığı müsabakadan çıkarması gereken çok fazla ders var ve hem takımdaki oyuncular hem de teknik ekibin bu dersleri en iyi şekilde analiz edebilmesi şart.