Ankaragücü’nün Bileği Bükülmüyor

Bu sezon TFF 1.Lig’de gösterdiği başarılı performans sayesinde geçen sezon veda ettiği Süper Lig’e yükselmesi en muhtemel takım olan Ankaragücü, ligin 29’uncu haftasında Manisa FK karşısında zor da olsa beraberliği kurtarmayı başardı. Başkent ekibi bu sonuçla birlikte ligdeki yenilmezlik serisini 5 maça çıkarttı. Kocaelispor ile birlikte güncel olarak en uzun yenilmezlik serisine sahip olan iki takımdan biri olan Ankaragücü, ligin geriye kalan maçlarına dair ciddi bir avantajı elinde tutuyor.

Yenilmezler

Bu sezon Ümraniyespor ile birlikte TFF 1.Lig şampiyonluğu konusunda rekabet eden Ankaragücü, son haftalarda yakaladığı yenilmezlik serisi sayesinde liderlik koltuğunu ciddi bir şekilde sağlamlaştırmayı bildi.

Ligin 29’uncu haftasında Manisa FK karşısında uzun zamandır gösterdiği performansın çok altında kalan Sarı Lacivertli ekip bununla birlikte son dakikalarda bulduğu golle 1 puanı kurtarmayı başardı. Başkent temsilcisinin bu sonuçla birlikte yenilmezlik serisi 5 maça çıkarken ligde 5 maçtır yenilmeyen iki takım bulunuyor.

Teknik direktör değişikliğine giden ve Mehmet Altıparmak’ı göreve getiren Kocaelispor ve ligin lideri Ankaragücü dışında hiçbir takımın 5 maç kadar uzun bir yenilmezlik serisi bulunmuyor. Bu bağlamda oldukça iyi bir iş çıkartan Ankaragücü’nün aldığı başarılı sonuçların liderlik koltuğunda 4 puanlık farkla rahat bir şekilde oturmasını sağladığını da dile getirmek gerek.

Ümraniyespor’un Altınordu’ya mağlup olduğu haftada Manisa FK ile berabere kalarak 1 puanlık avantaj elde edebilen takımın Ümraniye temsilcisinin de performansı düşünüldüğünde ligi şampiyon olarak tamamlaması adına önünde çok engel bulunmuyor.

Zorlu Sınavlar

Bununla birlikte Ankaragücü’nün geriye kalan maçları da pek tabii kolay değil ve takımın ligin ikinci yarısında gösterdiği başarılı performansı Milli Takım arasından sonrasına da taşıması gerekiyor. Zira rakiplerin birçoğunun ciddi hedefleri ve bu hedeflere ulaşabilme şansları bulunuyor.

Transfer tahtasındaki yasak nedeniyle ara transfer döneminde kadrosuna ekleme yapamayan, yedek golcüsü Nadir Çiftçi ile yollarını ayırdığı gibi as golcüsü Eren Derdiyok’tan da uzun süredir iyi bir gol katkısı alamayan Sarı Lacivertli ekibin buna rağmen gol yollarında sıkıntı yaşamıyor olması takdire şayan.

Takımın savunmacıları, kanat oyuncuları bu bağlamda önemli bir sorumluluk üstlenmeye başladılar ve Ankaragücü golcüsünden gol katkısı alamadığı bu dönemde en azından Eren Derdiyok’un form bulmasını beklemek zorunda kalmadı.

Manisa FK karşısında oynanan maçta olduğu gibi ikinci yarıda pek çok müsabakada son dakikalarda bulduğu gollerle sahadan mutlu ayrılan Ankaragücü’nün bu özelliği de aslında maçlara ne kadar iyi odaklandığına kanıt olarak gösterilebilir.

Takım oldukça tecrübeli ve şampiyonluk yarışının ne demek olduğunu bilen oyunculardan kurulu. Bu durumun avantajını da Ümraniyespor’un ekstra puan kayıpları yaşamasına rağmen Başkent ekibinin mümkün mertebe hatasız bir şekilde maçları tamamlayabiliyor olması üzerinden okumak mümkün.

Öte yandan ligin bitimine pek bir süre kalmadı ve Ankaragücü taraftarı şimdiden bayrakları sandıklarından çıkardı.