Ankaragücü’nün Lüksü Var

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarılı performans sayesinde devraldığı liderlik koltuğunu 3 puanlık farkla sağlamlaştıran Ankaragücü için 29’uncu haftada oynanan Manisa FK maçının temel bakış açısı Ümraniyespor’un haftayı mağlubiyetle kapatması üzerinden oluşturuldu. Başkent temsilcisi şampiyonluk adına ciddi bir avantajı elde ettiği maçta iyi bir performans sergileyemedi ve sahadan son dakikada attığı gol sayesinde yakaladığı beraberlikle ayrıldı. Bununla birlikte yine de belirli ölçüde kârlı çıkan Ankaragücü’nün ciddi bir avantajı elinde bulundurduğunu belirtmek gerekiyor.

Daha İyisi

Sezonun ilk yarısında TFF 1.Lig’de oynadığı maçların birçoğunda şu anda da oturduğu liderlik koltuğuna oturma şansı yakalayan Ankaragücü bu şansları değerlendirmek konusunda oldukça eksik kalmıştı.

İkinci yarıda Ankaragücü daha akıllıca işler yapmaya başlarken Ümraniyespor’un ekstra puan kayıpları yaşaması da Başkent temsilcisine liderlik koltuğunun ikram edilmesini sağladı. Bu ikramı geri çevirmeyen Ankaragücü, bununla birlikte lider unvanını eline aldıktan sonraki en can sıkıcı maçlarından birini 29’uncu haftada oynadı.

20 Mart günü oynanan Manisa FK maçından bir gün önce ligin en iyi iç saha ekibi Ümraniyespor’un kendi sahasında Altınordu’ya yenildiğini öğrenen Ankaragücü için bu durum kaçırılmaz bir fırsat olarak görülüyordu.

Ancak Manisa temsilcisi konuğuna hiç müsaade etmedi ve Ankaragücü 1 puanı dahi son dakikada attığı golle kurtardı. Bu sonuçla birlikte Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını 6’ya çıkarabilecekken 4 puanda kalmasıyla yetinen Ankaragücü yine de her türlü kârlı çıkmış oldu.

Başkent temsilcisi ligin 31’inci haftasında kendi sahasında Eyüpspor’u konuk edeceği maçta 3 puan arayacak.

Şampiyonluk Yürüyüşü

Ankaragücü için artık geriye sadece 8 maç kaldı ve Sarı Lacivertli ekip bu 8 maçta 1 kere kaybetse dahi şampiyonluğu kaptırmamış olacak. Bu bağlamda ciddi bir avantaja sahip olan Başkent ekibinde bazı noktalara yine de dikkat çekmek gerekiyor.

Bu noktalardan en çok öne çıkanı ise Ankara ekibinin zorlu takvimi. Eyüpspor ile oynadığı maçtan sadece 6 gün sonra ligin kaderini belirlemesi muhtemel olan maçta Ümraniyespor ile kozlarını paylaşan Ankaragücü’nün 34’üncü haftadaki Balıkesirspor maçı dışında hiçbir maçı kolay geçecek gibi görünen maçlar değiller.

Altınordu kümede kalmak adına mücadele ederken Ankara Keçiörengücü maçı da işlerin son maça kalması durumunda oldukça zorlu geçecektir. Bu iki rakip ve Balıkesirspor dışında kalan 5 ekibin 5’i de ligin ilk 10 sıralaması içerisinde yer alan ekipler.

Play-Off oynamak isteyen veya pota içerisinde daha iyi bir yer edinmek isteyen rakipler karşısında gösterilecek performans Mustafa Dalcı’nın öğrencilerinin kupaya ne kadar odaklı olduklarını göstermek adına iyi bir fırsat.

Pek tabii bu maçların hepsi zorlu geçecek ve Sarı Lacivertli ekibin Manisa FK karşısında yaşadığı sıkıntıları bir kez daha yaşamış olması daha pahalı faturaların Ankara’ya gelmesine neden olabilir.