Jamaika Kadın Futbol Takımı Dünya Kupasına Damga Vurdu

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda son 16 turuna kalmayı başaran Jamaika Kadın Futbol Takımı dünya basınının gündeminde.

Ünlü şarkısı Bob Marley’in kızının desteği ile ayakta kalan Jamaika Kadın Futbol Takımı FIFA Kadınlar Dünya Kupasına damga vurmaya devam ediyorlar ve turnuvanın en renkli fark yaratan takımlarından birisi oldular.

2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda Jamaika yoluna kayıpsız devam ediyor. Jamaika, maddi yetersizlikler nedeniyle Dünya Kupası’na katılamama tehlikesi yaşamış, toplanan bağışlarla turnuvaya katılmıştı.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda F Grubu’nda Panama’yı yenip, Fransa ve Brezilya ile golsüz berabere kalarak 5 puanla grup ikinciliğiyle son 16’ya kalan Jamaika, 8 Ağustos’ta Kolombiya ile karşı karşıya gelecek. Bob Marley’in kızı Cedella Marley tarafından yıllarca maddi ve manevi çabalarla ayakta duran Jamaika Kadın Futbol Takımı, şampiyonadaki mücadele ve azimle de dünya basınının ilgisini çekiyor.

JAMAİKA KADIN FUTBOL TAKIMI YOLUNA YENİLGİSİZ DEVAM EDİYORLAR

2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda Jamaika yoluna kayıpsız devam ediyor. FIFA Kadınlar Dünya Kupası‘nda F Grubu’nda yer alarak turnuvaya başlayan Jamaika Kadın Futbol Takımı grup aşamasında yenilgisiz çıktılar.

F Grubu’nda Panama’yı yenip, Fransa ve Brezilya ile golsüz berabere kalarak 5 puanla grup ikinciliğiyle son 16’ya kalan Jamaika, Brezilya’ yı turnuvanın dışına itmeyi başarmışlardı.

Jamaika Kadın Futbol Takımı F grubun da Fransa ve Brezilya karşısında 90’ dakikada kalesini gole kaparak 0 – 0 ile iki takım dan da 1 er puanı kapmışlardı.

Panamayı ise F grubunda tek gol ile geçen Jamaika Kadın Futbol Takımı tek gol ile zorlu gruptan çıkarak adını son 16 takım arasına yazdırmayı başardı.

F Grubu’nda Panama’yı yenip, Fransa ve Brezilya ile golsüz berabere kalarak 5 puanla grup ikinciliğiyle son 16’ya kalan Jamaika, 8 Ağustos’ta Kolombiya ile karşı karşıya gelecek.

2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda Jamaika Kadın Futbol Takımının son 16 turundaki rakibi Kolombiya oldu. Kolombiya H Grubunda Fas, Almanya ve Güney Kore ile yer aldı.

Kolombiya H grubun da çıktığı 3 karşılaşmada 2 galibiyet 1 mağlubiyet ile 6 puan ile lider olarak son 16 turunda Jamaika Kadın Futbol Takımının rakibi oldular.

DAĞILMALARINA RAĞMEN KISA SÜRE İÇİNDE TOPARLANMASINI BİLDİLER

Bob Marley’in futbola olan sevgisinden ilham aldığını belirterek uzun yıllardır maddi manevi desteklediği Jamaika Kadın Futbol Milli Takımı, Kadınlar Dünya Kupası 2023’te yoluna namağlup devam ediyor.

Jamaika Futbol Federasyonu (JFF) tarafından son 15 yılda maddi olanaksızlıklar nedeniyle iki kez dağıtılan ve Cedella Marley’in devreye girmesiyle yoluna devam eden takım Reggae Kızları (Reggae Girlz) performansları ile dikkatleri topladılar.

Dünya Kupası F Grubu’ndaki ilk maçta Fransa ile golsüz berabere kalıp, ikinci maçta Panama’yı 1-0 yendi ve 2 Ağustos’ta da kupanın güçlü takımlarından Brezilya ile yine golsüz berabere kaldı. Topladığı 5 puanla Fransa’nın ardından grubu ikinci sırada tamamlayarak son 16 turuna yükselen Jamaika, 8 Ağustos’ta Kolombiya ile karşılaşacak.