Mehmet Büyükekşi Avrupa Şampiyonası, Kuntz ve Cüneyt Çakır Hakkında Konuştu

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, A Milli Takımımızın EURO 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri için yaptığı hazırlık maçları, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un mevcut durumu ve FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ın yapacağı jübile hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. A Milli Futbol Takımı’nın, 2024 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme karşılaşmaları öncesinde 19 Kasım Cumartesi günü Saat: 20.00’de Gaziantep’te Çekya ile oynayacağı son hazırlık maçı öncesi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi bazı değerlendirmelerde bulundu.

A Futbol Milli Takımının Diyarbakır şehrinde oynadığı ve 2-1 sahadan galip ayrıldığı İskoçya maçına değinen TFF Başkanı, Grup eleme maçlarının arifesinde güzel bir futbolla sahadan galip gelindiğini, Bu maçın kendileri adına en önemli tarafı ise A Milli Takımının Cumhuriyet tarihinde Diyarbakır’da ilk kez maç yapması olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanının Diyarbakır’da Milli maç oynanmasını rica etmesi üzerine, Avrupa standartlarına kavuşturulan Diyarbakır Stadı’nda İskoçya’yı ağırladıklarını söyleyen Büyükekşi, galibiyet almanın elbette güzel olduğunu ancak bizim için önemli olan, milli takıma yakışır güzel bir futbol sergilemek ve Fair Play ruhuyla mücadele etmek olduğunu dile getirdi

“Milli Takımı Anadolu İle Buluşturmaya Devam Edeceğiz”

A Milli Takımımız ile Diyarbakır halkının bütünleştiğini söyleyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, bundan sonra da A Milli Takımın maçlarını Anadoluda oynaması için çaba göstereceklerini kaydederek Devletin desteği ile Anadoluda birbirinden güzel, Avrupa standartlarına uygun stadyumların inşa edildiğini, Türkiye Futbol Federasyonu olarak A Milli Takımını bu şehirlerle ve halkla buluşturmak için çaba içerisinde olacaklarını dile getirdi.

Stefan Kuntz’un mevcut durumuna da değinen Büyükekşi, Türkiye Milli Takımının, Türkiye’nin takımı olduğunu, Avrupa’nın en genç ulusal takımına sahip olduğumuzu, bu genç takımın sabra ve desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Teknik Direktör Stefan Kuntz’un Uluslar C Ligi’nden B Ligi’ne yükselmemizi sağladığının altını çizen TFF Başkanı, oynadığımız son iki maçta teknik direktörü Stefan Kuntz’un sorgulandığını, ancak federasyon olarak her zaman istikrardan ve sürdürülebilir başarıdan yana olduklarını ve anlık verilen kararların bu zamana kadar Türk futboluna bir katkı yapmadığı inancında olduğunu ifade etti.

“Hakemlerimize Değer Katmak İstiyoruz”

A Milli Takımın Cumartesi akşamı Gaziantep’te Çekya ile oynayacağı hazırlık maçında Cüneyt Çakır’a jübile yapacaklarını belirten Büyükekşi, Türkiye’de ilk defa bir hakeme jübile yapılacağını, Cüneyt Çakır’ın Çekya maçında 5 dakika maç yöneteceğini ve ardından jübile yapacağını söyledi. Maçtan önce kendisine bir plaket takdim edeceklerini belirten TFF Başkanı, Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği en başarılı hakemlerinden birisi olan Cüneyt Çakır’a Türk futboluna yaptığı hizmetler için hem teşekkür etmiş hem de hakemlik sonrası yeni hayatına güzel bir şekilde uğurlamış olacaklarını dile getirdi. Bundan sonra diğer hakemler için de jübile maçları düzenleyeceklerini açıklayan Mehmet Büyükekşi, Türk hakemlerine değer verdiklerini ve onları daha değerli hale getirmek istediiklerini vurguladı.