Süper Lig Genç Oyunculara Şans Vermiyor

Spor Toto Süper Lig 2022 – 2023 sezonunda genç oyuncular, yeşil sahada çok az süre ile forma giyiyor. Türkiye’nin önde gelen liginde 21 yaş altındaki futbolcuların oyunda kalma süresinin yüzde 2,43 olduğu ifade edildi. Bu son derece az bir süre olmak ile birlikte spor camiasında Süper Lig’in genç oyunculara şans vermediği konuşulmaya başlandı. Avrupa ligleri ile kıyaslandığında Spor Toto Süper Lig, genç sporculara en az süre veren lig olarak kayıtlara geçti.

Toplam 3 Bin 33 Dakika Forma Giydiler

Genç sporcular, Süper Lig maçları kapsamında 7 hafta boyunca yalnızca 3 bin 33 dakika boyunca yeşil sahada forma giyebildi. Toplam oyun süreleri ile kıyaslandığında bu sürenin yüzde 2,43 gibi çok küçük bir oranda kaldığı gözlemlendi.

Süper Lig’de 7 hafta boyunca kıyasıya mücadele eden takımlarda totalde 433 sporcu top peşinde koşabildi. Bu sporcular arasında sadece 33 tanesinin 21 yaş altı olduğu bildirildi. Arada bu denli yüksek bir fark olması Türkiye’nin en üst liginin genç futbolcuları yeterince desteklemediğini gözler önüne serdi.

Genç Futbolcu Oynatmayan 5 Takım

Süper Lig’in 5 takımı 21 yaş altındaki genç oyuncularına devre arası boyunca 7 hafta hiç şans vermedi. Bu 5 takım arasında Demir Grup Sivasspor, MKE Ankaragücü, Adana Demirspor, Arabam.com Konyaspor ve Medipol Başakşehir yer aldı. Bununla birlikte 19 takım da maç kadrolarında statü gereği en az 2 tane genç sporcuya yer verdi.

Geri kalan 15 takımda da durum pek farklı değil. 21 yaş altındaki 7 yabancı ve 28 Türk genç futbolcu, çok az süre ile yeşil sahada meşin yuvarlak peşinde koşabildi. Gençlere tanınan bu süre, Avrupa ortalamasının altında kaldı.

Beşiktaş, diğer takımlar ile kıyaslandığında 21 yaş altındaki oyuncularına en çok forma şansı tanıyan kulüp oldu. 2 genç file bekçisine sahip Kara Kartal, totalde 911 dakika boyunca genç oyuncularına süre verdi. Ersin Destanoğlu ve Berkay Vardar’ın yanı sıra forma şansı bulan Siyah Beyazlı oyuncular arasında Emre Bilgin, Emrecan Uzunhan ve Borja Sainz Egusquiza da yer alıyor.