Tolunay Kafkas Ankaragücü’nün Yeni Teknik Direktörü Oldu

Ankaragücü sezon başında Ümraniyespor ve İstanbulspor ile beraber Süper Lig’e yükseldi. Ankara ekibinin hedefi Süper Lig’de kalıcı olmaktı. Takımın başına Hatayspor’dan ayrılan Ömer Erdoğan getirildi. Erdoğan’ın Ankaragücü’nde başarılı olacağı iddia ediliyordu. Fakat, Ankaragücü istikrarsız sonuçlar aldı. Yönetim Ömer Erdoğan ile yolların ayrılmasına karar verdi. Takımı bir süreliğine Sedat Ağçay çalıştıracaktı.

Ankaragücü milli arada teknik direktör arayışlarını hızlandırdı. 2020 yılının Ağustos ayından bu yana Türkiye U21 milli takımını çalıştıran ve geçtiğimiz ay bu görevinden ayrılan Tolunay Kafkas ile anlaşma sağlandı. Futbolseverler Kafkas’ın Ankaragücü’nde kalıcı olup olamayacağını merak ediyorlar. Gelin, deneyimli teknik adamın artı ve eksi yönlerine bir göz atalım!

Tolunay Kafkas Süper Lig’de Görev Yapmaya Alışkın Bir İsim!

31 Mart 1968 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Tolunay Kafkas 2004 – 2005 sezonunun sonunda futbolu bıraktı. Kariyeri boyunca başta Trabzonspor ve Galatasaray olmak üzere çok sayıda kulüpte forma giydi. Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazandığı 1999 – 2000 sezonunda kiralık olarak başka bir kulüpte forma giymesi kendisi adına büyük bir şanssızlık idi.

Tolunay Kafkas futbolu bıraktıktan sonra eğitim alıp teknik direktörlük yapmaya başladı. 2007 ila 2010 yılları arasında Kayserispor’u çalıştırdı. 2010 – 2011 sezonunu o dönemki ismiyle Gaziantepspor’un başında geçirdi. 26 Ekim 2011 ila 28 Ocak 2013 tarihleri arasında Türkiye U21 gençlik gelişim koordinatörü olarak görev yaptı. Bu görevinden ayrılarak 2012 – 2013 sezonunun ikinci yarısında futbolculuk döneminde de formasını giydiği Trabzonspor’un başına geçti. Ancak, bordo mavili takımdaki macerası kısa sürdü.

Tolunay Kafkas 2013 ila 2017 yılları arasında sırasıyla Karabükspor, Kayserispor ve Akhisar Belediye’de görev yaptı. 2017 yılının Ağustos ayında Türkiye gençlik gelişim koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Bu görevini 2020 yılının Ağustos ayına kadar sürdürdü. Söz konusu tarihte Türkiye U21 milli takımının başına geçti. 3 Şubat 2023 tarihine kadar da Türkiye U21 milli takımını çalıştırdı. Sonuç olarak, Tolunay Kafkas’ın 16 yıllık teknik adamlık deneyiminin olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum Ankaragücü için ciddi bir fırsat!

Deneyimli Teknik Adamın İletişim Sorunları Yaşadığı Biliniyor

Tolunay Kafkas hakkında söyleyeceğimiz her şey olumlu değil! Deneyimli teknik adam sert çıkışları ile tanınıyor. Basın toplantılarında kendisine yöneltilen sorulara sinirlenen ve ters cevaplar verebilen Kafkas iletişim konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Buna ek olarak, oyuncuları ile arası zaman zaman bozulabiliyor. Akhisar Belediye’yi çalıştırdığı dönemde Serdar Kesimal ile sorun yaşadığı ortaya çıkmıştı.

Tolunay Kafkas’ın Türkiye U21’in başındaki performansı da sıklıkla eleştirilmişti. Türkiye U21 takımı ile 18 maça çıkan Kafkas söz konusu maçların altısından galibiyet ile ayrıldı. Dört beraberlik ve sekiz mağlubiyet ile dikkat çekti. 1.22 puan ortalaması tutturan Kafkas genç oyunculara bir şey katamaması ile eleştirildi.