Ankaragücü Ara Vermeden Çalışıyor

Süper Lig’e geri dönebilmek için artık önünde sadece 900 dakika kalan Ankaragücü, TFF kararı nedeniyle 1 hafta ertelenen Manisa FK maçlarının hazırlıklarına ara vermedi. Başkent temsilcisi ligin zorlu ekiplerinden birisine karşı oynayacağı maçta hata yapmak istemiyor ve bu nedenle dişini sıkıyor.

Sabrın Sonu Selamet

Sezon başından bu yana TFF 1.Lig’de Ümraniyespor ile zirve yarışı veren Ankaragücü, şu anlık görüntüde Süper Lig’e direkt olarak çıkacak gibi gözüküyor. Bununla birlikte Başkent ekibinin asıl amacı bir sezon önce veda ettiği lige tekrar şampiyon olarak geri dönmek.

Bu bağlamda da ciddi bir avantaja sahip olan Mustafa Dalcı’nın öğrencileri, TFF tarafından 1 hafta ileriye ertelenmesine rağmen 29’uncu haftada oynanacak Manisa FK maçının hazırlıklarına tam gaz devam ediyorlar.

Manisa FK ligin birçok takımına göre çok daha kapalı kutu olarak nitelendirilebilecek bir takım ve birçok rakip Manisa temsilcisiyle oynadığı maçtan hüsranla ayrıldı. Ümraniyespor’un Altınordu karşısında vereceği sınavın da sonucuyla birlikte avantajını koruma veya arttırmayı hedefleyecek olan Ankaragücü, bu nedenle ara vermedi.

Ligin ilk yarısında eline geçen fırsatları cömertçe harcadıktan sonra akıllanan Başkent ekibi, ikinci yarıda oynadığı maçlarda gösterdiği performansla liderlik koltuğunu devraldı. Ümraniyespor’un da aksamasıyla birlikte 3 puanlık farkı da açan Ankaragücü, artık buradan kopmak istemiyor.

Ankaragücü’nün tecrübeli oyuncuları şu an daha fazla çalışmanın yazın çok daha keyifli bir tatil imkânı sağlayacağının farkındalar. Bu nedenle Manisa FK ile oynanacak maça ciddi bir süre olmasına rağmen hazırlıkların devam etmesi onlar için problem yaratmıyor.

3 Maç

Bununla birlikte Ankaragücü adına oldukça ciddi bir avantaj da söz konusu. Başkent ekibi Manisa FK, Eyüpspor ve Ümraniyespor karşısında oynayacağı maçlardan istediği sonuçlarla ayrılmayı başarabilmesi durumunda hem ilk 2 şansını garantileme hem de Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını daha da açma şansına sahip olacak.

Bu avantaj oldukça ciddi bir avantaj çünkü ligin ikinci yarısında görüldü ki Ümraniye temsilcisi ligin daha da çetinleşen şartları karşısında bazen çaresiz kalabiliyor. Hâl böyle olunca Ankaragücü’nün rakibine öldürücü darbeyi kendisinin vurması işlerin çok daha kolaylaşmasını sağlayabilir.

Sarı Lacivertli ekip 29’uncu hafta öncesinde topladığı 52 puanla liderlik koltuğunda yer alıyor. 3’üncü sırada yer alan Bandırmaspor ile arasında 6 puanlık fark bulunan Ankaragücü, bu 3 maçtan galip ayrılması durumunda artık diğer rakiplerini ilk 2’den inmeyeceğine iyiden iyiye inandırmayı başarabilir.

Hele ki Ümraniyespor deplasmanında oynanacak maç Ankaragücü adına tam olarak düğümün çözüleceği maç olacak. Ankara ekibi Ligin 31’inci haftasında oynanacak maça kadar aynı puan farkını koruyup o maçtan galip ayrılması durumunda bile son 7 haftaya 6 puan farkla girecek.

Bu noktada Ümraniyespor’un Ankaragücü ile oynadıktan sonraki haftayı bay geçecek olmasının da Ankaragücü’nün işine gelen bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var. Geçen sezon bu avantajı değerlendiremeyen Sarı Lacivertli ekip, Adanaspor’a mağlup olmuş ve Ümraniyespor maç dahi yapmadan liderlik koltuğunu devralmıştı.