Ankaragücü Bir Hafta Daha Lider

Ligin ikinci yarısında oynanan maçlarda gösterdiği başarılı performansla birlikte 3 puan gerisinde olduğu lider Ümraniyespor’u yakalayan ve hatta liderlik koltuğuna yerleşip 3 puanlık farkı lehine çevirmeyi başaran Ankaragücü, şampiyonluğun en büyük favorisi. Başkent temsilcisi oynadığı maçlarda skora giden formülü çok başarılı bir şekilde bulabiliyor ve bu durum Sarı Lacivertli ekibe ciddi bir avantaj sağlıyor.

Bekleyiş

Bu sezon Süper Lig’e yükselebilmek açısından en avantajlı olan takım kesinlikle Ankaragücü. Başkent ekibi gerçekten iyi bir formla TFF 1.Lig’in tepesinde oturuyor ve en yakın takipçisiyle arasında 3 puanlık fark bulunuyor.

Bu farkın ve liderlik koltuğunda oturmanın ne kadar stresli ve bir o kadar da keyifli olduğunu bilen oyuncu topluluğu sayesinde Ankaragücü için işler genelde krize dönmüyor. Zira takım bir şekilde gole gitmeyi ve kendi kalesini de gole kapatmayı biliyor.

Bununla birlikte ligin boyu iyice kısaldı ve Ankaragücü’nün Süper Lig’e direkt yükselen ilk 2 içinde olması oldukça muhtemel. Sarı Lacivertli ekibin 3’üncü sıradaki rakibiyle arasında 9 puanlık bir fark bulunuyor.

Burada en önemli nokta Ankara ekibinin ilk 2’nin rehavetine kapılıp işlerin kötü gitmesinde istemeden etkili olmasını engellemek. Zira birçok ekip her şekilde yükseleceklerine inandıkları dönemlerde aldıkları kötü sonuçlar nedeniyle Süper Lig hayallerini ertelemek zorunda kaldılar.

Ankaragücü Teknik Direktörü Mustafa Dalcı her ne kadar pek beğenilmiyor olsa da etkileyici bir iş ve kimliği olan bir oyunu ortaya koymayı bildi. Başarılı teknik adam ve oyuncuları artık matematiksel olarak ilk 2’nin içerisinde yer alacakları günün gelmesini bekliyorlar.

Erteleme

Ankaragücü’nün bu bekleyişi elde olmayan şartlar nedeniyle 1 hafta daha uzayacak. Zira Türkiye Futbol Federasyonu tüm Türkiye’de etkisini gösteren soğuk ve yağışlı hava altında futbol adına olumlu şartların oluşmayacağına kanaat getirdi.

Bu kanaat sonrasında 1.Lig, 2.Lig, 3.Lig ve kadın futbolu liglerinin tamamında oynanacak müsabakalar 1’er hafta ertelenmiş oldu. 30’uncu hafta ve diğer geriye kalan haftaların ne zaman oynanacağı ise yine TFF tarafından yapılacak açıklamayla birlikte öğrenilecek.

Bu durumda normalde 13 Mart Pazar günü Manisa FK’ya konuk olması gereken Ankaragücü, Manisa’ya giden otobüse binmek için 1 hafta daha beklemek zorunda kalacak. Bu süreçte çok fazla sakatı olmasa da ister istemez yorgun oyuncuları bulunan Ankaragücü adına olumlu bir zaman geçirilmesi mümkün olacaktır.

Başkent ekibi ligin ikinci yarısına girerken de çok iyi bir kamp yapmış ve bu kampın meyvelerini ikinci yarıda oynadığı maçlarda aldığı başarılı sonuçlarla toplamayı başarmıştı. Ümraniyespor’un üst üste puan kaybettiği haftalarda zor rakiplerle karşı karşıya gelmesine rağmen takılmayan Sarı Lacivertli ekip, ilk yarıda yapamadıklarını ikinci yarıda yapabiliyor.

Bakalım bu 1 haftalık ara Ankara ekibine nasıl bir etki yapacak?