Ankaragücü Ezeli Rakibini Kutladı

Geçtiğimiz sezon veda ettiği Süper Lig’e dönebilmek adına çok ciddi bir avantaj elde eden ve TFF 1.Lig’de liderlik koltuğunda oturan Ankaragücü, Manisa FK ile oynayacağı maçın hazırlıklarına ara vermeden tam gaz devam ediyor. Başkent’in en değerli temsilcilerinden biri olan Ankaragücü, aynı şehri paylaştığı ezeli rakip ve ebedi dostu Gençlerbirliği’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünü kutlayarak centilmence bir davranış gösterdi.

Sporun Birleştirici Tarafı

Türk futbolunda son zamanlarda kırılıp kırılmadığına dair tartışmaların sürdüğü bir İstanbul hegemonyası olduğu kesin. Bu zamana kadar İstanbul takımlarının ambargo koyduğu şampiyonluklar son senelerde el değiştirmeye başladı ancak vesayet her zaman kaldı.

Bununla birlikte bu ambargoyu kırabilmeye en çok yaklaşan ekipler de bir dönem Süper Lig’in en önemli takımları olan ancak şu an TFF 1.Lig’de mücadele eden Ankaragücü ve Gençlerbirliği oldu.

Aynı şehrin iki farklı takımı tarihleri boyunca birbirleriyle sayısız müsabaka yaptılar ve belki de birçok kez ister istemez olumsuz anlamda karşı karşıya geldiler. Bununla birlikte her iki Başkent ekibi de birbirlerini korumaktan da hiçbir zaman vazgeçmedi. Ankaragücü’nün başı ağrısa Gençlerbirliği’nin dişi hep ağrıdı.

Ankaragücü 2021/2022 sezonunun 29’uncu haftasının oynanacağı bu dönemde liderlik koltuğunda oturuyor ve bir aksilik olmazsa Süper Lig’e yükselecek 3 takımdan biri olacak. Sarı Lacivertli ekibin ezeli rakibi ve ebedi dostu Gençlerbirliği ise ciddi bir hayal kırıklığı içerisinde yola devam ediyor.

Bununla birlikte her iki kulüp de oldukça köklü tarihlere sahipler ve Gençlerbirliği 14 Mart 2022 tarihi itibariyle kuruluşunun 99’uncu yılını kutluyor. Bu özel günü unutmayan Ankaragücü, kendisinin gelişimine varlığıyla katkı sağlayan rakibinin 99’uncu yaş gününü kutlayarak sporun birleştirici tarafını tüm futbolseverlere hatırlatmış oldu.

Teyakkuz

Sezonun bitmesine artık sadece 10 maç kala en yakın rakibi Ümraniyespor’un 3 puan önünde liderlik koltuğunda oturmaya devam eden Ankaragücü için artık iyiden iyiye şampiyonluk havasına girilmiş durumda.

Bu noktada Ankaragücü’nün tüm paydaşlarının mümkün olan en üst seviyede dikkatli davrandığını belirtmek gerekiyor. Taraftarından oyuncusuna kadar hemen hemen herkes sezon sonu final ipi göğüslenene kadar şampiyonluk kavramının kullanılmamasına özen gösteriyor.

Ankaragücü Başkanının geçtiğimiz günlerde bu duruma dair yaptığı açıklama ve o gün gelene kadar şampiyonluk kelimesinin yasaklandığına dair kullandığı ifadeler de Başkent ekibinin konuyla alakalı olarak ne kadar dikkatli davrandığını teyit ediyor.

Sezon boyunca liderlik koltuğunun çevresinde gezinen Sarı Lacivertli ekip, ikinci yarıda oynadığı maçlarda aldığı başarılı sonuçlar sayesinde artık istediği mutluluğa ulaşmaya oldukça yakın. Ancak takımın şampiyonluk havasıyla birlikte rehavete girmemesi adına da tam anlamıyla bir teyakkuz söz konusu.

Sezonun ilerleyen kısımlarında da dikkatli davranmak zorunda olan Mustafa Dalcı ve öğrencileri en azından şu anlık ayaklarının yere bastığını göstermeye devam ediyorlar.