Ankaragücü-Gençlerbirliği Rekabeti Yıllardan Bu Yana Devam Ediyor

Ankara futbolu denildiği zaman akla doğal olarak Ankaragücü ve Gençlerbirliği gelir. Her iki kulüp de Ankara’yı yıllarca Süper Lig’de temsil etmiştir. Aynı zamanda aralarında ciddi bir rekabet vardır. Taraftarlarının birbirlerini sevmediklerini ifade etmek gerekir. Her iki kulüp de kendisinin daha iyi olduğunu iddia eder. Gelin, Ankaragücü ile Gençlerbirliği arasındaki rekabete yakından bakalım!

Ankaragücü Geçtiğimiz Sezon Daha Başarılı Oldu

Hem Ankaragücü hem de Gençlerbirliği 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmişti. Fakat, her ikisi de sezonu son dört içerisinde tamamlamıştı. Bu yüzden, Süper Lig’e veda ettiklerini ve 2021 – 2022 sezonunda TFF 1.Lig’de yer aldıklarını söylemek gerekir. Sezon başında hem Ankaragücü‘nün hem Gençlerbirliği’nin de tek isteği şampiyon olmak ve yeniden Süper Lig’e yükselmek idi.

Ankaragücü; 2021 – 2022 sezonunda Gençlerbirliği’ne kıyasla daha başarılı oldu. Sarı lacivertli takım; 36 maçın 21’inden galibiyet ile ayrılarak ciddi bir başarı elde etti. Bunun yanı sıra, yedi beraberlik ve sekiz mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 56 gole karşılık olarak kalesinde 31 gol gördü. Ligin en iyi averajlarından birisine sahip oldu. Sezonu da 36 maçta topladığı 70 puan ile zirvede tamamladı. Bu sayede, Süper Lig’e şampiyon olarak yükseldi.

Gençlerbirliği için olumlu şeyler söylemek çok zor! Kırmızı siyahlı takım; kötü bir sezon geçirdi. Maddi sıkıntılardan dolayı istediği kadroyu kuramadı. Elindeki oyunculardan gerektiği kadar faydalanamadı. 2021 – 2022 sezonunda 36 maçta yalnızca 14 galibiyet alabildi. Buna ek olarak, altı beraberlik ve 16 yenilgi ile ciddi puan kayıpları yaşadı. 36 haftada sadece 48 puan toplayabildi. Bu yüzden, sezonu 13. sırada bitirdi. Gençlerbirliği; sezonu ilk altı içerisinde bitirme hedefine erişemedi. Hatta, küme düşen takımlar ile neredeyse aynı puanı aldı. Bu durum; Süper Lig’de mücadele etmeye alışkın olan Gençlerbirliği taraftarlarını üzdü.

Hangi Takım Daha Başarılı?

Yıllardan bu yana Ankara’yı temsil eden ve birbirinden önemli başarılara imza atan her iki kulüpten hangisinin daha başarılı olduğunu herkes çok merak ediyor. Her iki takımın da almış olduğu en yüksek derecelere yakından bakmaya ne dersiniz?

Ersun Yanal; Gençlerbirliği tarihinin en önemli teknik adamlarından birisidir. Deneyimli isim; 2002 – 2003 sezonunda Gençlerbirliği’ni çalıştırmıştı. Kırmızı siyahlı takım ile önemli başarılara imza atmıştı. Gençlerbirliği; 2002 – 2003 sezonunda Süper Lig’de üçüncü oldu. Tarihinin en iyi derecesini elde etti. Aynı zamanda, Ersun Yanal ile Avrupa’da başarılı oldu.

Ankaragücü; Gençlerbirliği’ne kıyasla daha zor zamanlar geçirdi. Bir dönem 2.Lig Kırmızı Grup’ta da mücadele etti. Sarı lacivertli takımı 2001 – 2002 sezonunda Ersun Yanal çalıştırıyordu. Ankaragücü; söz konusu sezonu Ersun Yanal yönetiminde dördüncü sırada tamamladı. Sonuç olarak, her iki kulübün de yıllar içerisinde benzer başarılara imza attıklarını ifade edebiliriz.