Ankaragücü Hata Yapmadı

2021/2022 sezonunda bir önceki sezon veda ettiği Süper Lig’e tekrar yükselebilmek adına Ümraniyespor ile çetin bir mücadele içerisine giren ve ilk devreyi başarılı rakibinin 3 puan arkasında tamamlayan Ankaragücü, ikinci devrenin ilk maçında ligin güçlü temsilcilerinden Tuzlaspor’u Ankara’da konuk etti. Tuzlaspor karşısında fırsatlar bulsa da bu fırsatları değerlendirmek konusunda oldukça sıkıntı yaşayan Ankaragücü’nün maçtan galibiyetle ayrılmasını sağlayan gol ise maçın bitimine 3 dakika kala köşe vuruşundan doğan karambolde kaleyi bulan Alperen Babacan oldu.

Ankaragücü Son Nefeste

2020/2021 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e 2021/2022 sezonunda dönebilmek adına güçlü bir kadro kuran ve TFF 1.Lig‘de ilk devrenin tamamında bu sezon beklentilerin çok üstüne çıkan Ümraniyespor ile liderlik yarışında bulunan Ankaragücü, ilk devrede oynadığı maçlarda yaşadığı ekstra puan kayıplarıyla ligi Ümraniyespor’un 3 puan gerisinde ikinci olarak tamamlamıştı.

Devre arasında iyi bir hazırlık dönemi geçiren ve sezon sonunda şampiyon olarak Süper Lig’e yükselmek isteyen Sarı Lacivertliler, 20’inci haftada kendi sahasında Tuzlaspor’u konuk etti.

Ümraniyespor’un kendi sahasında oynadığı maçta Kocaelispor’u 1-0 mağlup etmesiyle daha da kritik bir hale gelen Tuzlaspor maçında Ankaragücü pek çok fırsat buldu ancak bu fırsatları cömertçe harcayarak işi zora soktu.

İstanbul temsilcisinin birkaç cılız atağı dışında herhangi bir tehlike yaratmasına müsaade etmeyen Ankaragücü, bununla birlikte golcü oyuncusu Eren Derdiyok’un eksikliğini hissetti ve gol yollarında iyi bir performans sergileyemedi.

Tuzlaspor ile oynanan maçtan artık taraftarlar da ümidini kesmeye başlamıştı ki sahneye sonradan oyuna giren savunma oyuncusu Alperen Babacan çıktı ve köşe vuruşunda oluşan karambolde Tuzlaspor kalecisini avlamayı başararak Ankaragücü’ne 3 puanı getirmeyi başardı.

Eren Derdiyok’un Eksikliği Hissedildi

Ankaragücü’nün bu sezonun başında imza attırdığı Eren Derdiyok, golcülüğünü konuşturmayı başarmış ve birçok maçta attığı gollerle Ankaragücü’ne puan veya puanlar getirmeyi başarmıştı.

Sezon boyunca Ankaragücülü taraftarların ve teknik direktör Mustafa Dalcı’nın en çok güvendiği isimlerden birisi olan Eren Derdiyok, Tuzlaspor maçında ise kadroda değildi ve bu durumun Ankaragücü için ne kadar büyük bir dezavantaj olduğu maçta bir hayli belli oldu.

Tuzlaspor kalesinde birçok tehlike yaratmayı başarmasına rağmen bir türlü topu rakip kaleye sokmayı başaramayan Ankaragücü, bitiricilik konusunda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle az kalsın Ümraniyespor’un kazandığı haftayı puan kaybıyla kapatacaktı.

Devre arasında sezon başında transfer ettiği bir başka golcü oyuncu olan Nadir Çiftçi’nin istenen performansı gösterememesi nedeniyle yollarını ayıran Ankaragücü’nde takımdaki diğer gol beklenilen oyuncuların form tutması veya bir başka oyuncunun transfer edilmesi zorunlu gibi görünüyor.

Ankaragücü’nün bu sezonun geri kalan 17 haftasında puan kaybına tahammülü artık çok daha az ve bu nedenle Eren Derdiyok’un sakatlık, kart cezası ya da formsuzluk gibi sıkıntılar yaşadığı dönemlerde gol yükünü üstlenebilme konusunda net sorumluluk alacak oyunculara ihtiyacı var.