Ankaragücü İçin Geçiş Haftası

2020/2021 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e dönebilmek adına yoğun bir uğraş gösteren ve 2021/2022 sezonunda TFF 1.Lig’de Ümraniyespor ile kıyasıya bir zirve mücadelesi veren Ankaragücü, ilk devreyi güçlü rakibinin 3 puan gerisinde 2’inci olarak kapatmıştı. Ligin ikinci yarısında koltuğu devralıp ekstra bir zahmete girmeden şampiyon olarak Süper Lig’e yükselme parolasıyla sahaya çıkan Ankaragücü, Ümraniyespor’un da kazandığı bir haftada hata yapmadan Tuzlaspor karşısında tek gollü bir galibiyet almayı başardı. Oyun anlamında tatmin edici bir performans göstermese de galibiyeti daha çok hak eden taraf olan Ankaragücü için Tuzlaspor maçı TFF 1.Lig’in ikinci devresine yapılan yumuşak bir geçiş olarak görülmeli.

Ankaragücü’nde Eksikler Hissedildi

2021/2022 sezonunda bir önceki sezon küme düştüğü Süper Lig’e yükselebilmek adına TFF 1.Lig’de mücadelesine devam eden Ankaragücü, ilk yarısını lider Ümraniyespor’un 3 puan gerisinde 2’inci olarak kapattığı ligin ikinci devresinde şampiyonluktan başka bir şey hedeflemiyor.

Bu doğrultuda transfer yasağı kaldırılıp takım güçlendirilene kadar eldeki şartlarla en iyiyi oluşturmak ve Ümraniyespor’un doludizgin devam eden performansı da göz önünde alındığında takibi sürdürebilmek adına hata yapmaması gereken Ankaragücü, ligin ikinci yarısındaki ilk sınavını başarıyla geçti. 

Tuzlaspor karşısında belki de en önemli eksik sayılabilecek golcü oyuncu Eren Derdiyok olmadan sahaya çıkan Ankaragücü, iyi bir oyun oynamamasına rağmen ciddi fırsatlar yakalamayı başardı ancak bu fırsatları cömertçe harcayınca maçta puan kaybetmenin eşiğine kadar geldi.

90+2’de sahneye çıkan ve köşe vuruşundan doğan karambolde topu kaleye gönderen Alperen Babacan, takımını resmen küçük çaplı bir krizin kıyısından alırken ligin ilk haftasında hemen hemen her takımın tatilden dönemediğine dair verdiği sinyalleri Ankaragücü’nün de verdiğini söylemek yanlış olmaz.

Tuzlaspor karşısında yakalanan fırsatları değerlendiremediği için maçın koparılmasını son uzatma dakikalarına kadar bırakan Ankaragücü’nde bu maç ligin ikinci yarısına dair takımın daha kısa vadede toparlanmasını ve artık geriye kalan 17 maça odaklanmasını sağlamalı. Bu süreçte alınan 3 puan formunu devam ettiren Ümraniyespor’un takibi için değerli olacaktır.

Çare Eren Derdiyok

Ankaragücü’nün Tuzlaspor karşısında oynadığı maçta rakip kaleye 10’u isabetli 21 şut çekmesine rağmen golün gelmesi için 90+2’yi beklemesi, haklı olarak maçta en uç hatta forma giyen Cem Ekinci ve Zahid’in de eleştirilmesine neden oldu.

Ümraniyespor’un haftayı kayıpsız kapattığı bir atmosferde lige puan kaybıyla başlayarak zirve yolunda yara alarak ayrılmak Ankaragücü taraftarlarını ve camiayı endişelendirdi ancak neyse ki korkulan olmadı.

Bununla birlikte maçın başından sonuna kadar Ankaragücü taraftarının gözlerinin en çok aradığı oyuncu takımın gol makinesi Eren Derdiyok’tu. Bu maçta kadroda olmayan Eren Derdiyok, Tuzlaspor karşısında yakalanan pozisyonların birçoğunu rahatlıkla golle sonuçlandırabilecek kaliteye ve golcülük meziyetlerine sahip bir oyuncu olarak takımı için ne kadar değerli olduğunu yokluğuyla hatırlatmış oldu.