Ankaragücü Neden Transfer Yapamıyor

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e veda ettikten sonra sezon başı transfer döneminde kadrosuna önemli eklemeler yapan ve bu eklemelerden de büyük ölçüde verim alan Ankaragücü, Ümraniye ile birlikte şampiyonluk kupasını tutan iki takımdan biri olarak görünmeyi başardı ancak Sarı Lacivertliler, ara transfer döneminde sessiz kaldı. Ümraniyespor’un ve diğer zirve adayı TFF 1.Lig ekiplerinin peş peşe transferler yaptığı bir dönemde bu durum Ankaragücü taraftarını endişelendirirken, Ankaragücü’nün bazı oyunculara olan borcundan kaynaklı olarak transfer yasağının olduğu ve bu oyuncularla anlaşma zemini arandığı ortaya çıktı.

Elde Ne Varsa

Geçtiğimiz sezon veda ettiği Süper Lig’e geri dönebilmek için sezon başı transfer döneminde Eren Derdiyok, Erdem Özgenç gibi isimleri kadrosuna katan ve oldukça başarılı bir performans sergilemeye devam eden Ankaragücü, lige verilen 15 günlük arayı Antalya’da değerlendirmeye devam ediyor. Rakip yöneticilerin takımlarının kamplarına her gün bir yeni oyuncuyu gönderdiği ara transfer döneminde, Ankaragücü’nde ise herhangi bir icraat yapılmadı. Bunun nedeni ise Ankaragücü taraftarının da farkında olduğu takıma getirilen transfer yasağı.

Bununla birlikte her taraftar ve camia gibi Ankaragücü taraftarı da takımın transfer yasağının kaldırılıp yeni oyuncularla kadronun güçlendirilmesini ve şampiyonluk yolunda kadroyla alakalı bir problem yaşanmamasını diliyor ancak bu hedef açıkçası kolay bir şekilde gerçekleşecek gibi görünmüyor.

Ankaragücü, TFF 1.Lig’in geri kalanında Mustafa Dalcı önderliğinde sezon başında kurulan kadroya daha fazla ekleme yapmak istiyorsa kısa bir süre içerisinde muvafakat belgelerini almalı.

4 Oyuncuya Borç

Ankaragücü’ne getirilen transfer yasağı kulübün bazı oyuncularına olan borçlarından kaynaklıydı ve bu oyuncuların büyük bir kısmıyla anlaşma sağlanarak oyunculardan muvafakat belgesi alındı ancak 4 oyuncu ile henüz anlaşma sağlanabilmiş değil.

Klasspor’un haberine göre Joseph Painsil, Saba Lobjanidze, Idrız Voca ve Hector Canteros Ankaragücü’nün yaptığı anlaşma tekliflerini kabul etmediği için transfer yasağı kaldırılamıyor. Ankaragücü yönetimi ismi geçen oyuncularla anlaşma zemini aramaya devam ederken, diğer oyuncuların belgesinin kulübe geldiği ve bu oyuncularla anlaşılması durumunda transfer yasağının kaldırılma şansının doğacağı ifade ediliyor.

Ankaragücü’nün Belçika temsilcisi Genk’ten kiralık olarak kadrosuna kattığı ve geçen sezon faydalandığı Joseph Paintsil, şu an yine Genk’te forma giymeye devam ediyor.

2019/2020 sezonunun ara transfer döneminde Danimarka temsilcisi Randers’tan transfer edilen Saba Lobjanidze, şu sıralar Süper Lig’de Hatayspor formasıyla oldukça başarılı bir performans sergiliyor.

2018/2019 sezonunun ara transfer döneminde Flamengo’dan bedelsiz olarak alınan Hector Canteros, Ankaragücü ile geçen 1 buçuk sezona yakın süreden sonra sözleşmesini feshetmiş ve kulüpten ayrılmıştı. 32 yaşındaki Arjantinli, ülkesinin takımlarından Platense’de futbol hayatına devam ediyor.

Geçtiğimiz sezonun başında Luzern takımından 380 bin Euro bonservis bedeli karşılığında transfer edilen Idriz Voca, sezon sonunda takımdan ayrılmıştı. 24 yaşındaki İsviçreli, geçtiğimiz günlerde kendine bir kulüp buldu ve İtalya Serie B takımlarından Cosenza ile anlaşma sağladı.