Ankaragücü Şampiyonluğa Yürüyor

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselebilmek adına oldukça başarılı bir mücadele sergileyen Ankaragücü, ligin ikinci döneminde gösterdiği başarılı performans sayesinde liderlik koltuğuna oturmayı başardı. Sarı Lacivertli ekip, baharı Bandırmaspor karşısında aldığı kritik galibiyetle açarken, geriye kalan 2 maçtan da aynı şekilde iyi sonuçlar alarak şampiyonluğa yürümek hedefinde.

Zirve Yolu

Bu sezon Süper Lig’e geri dönmek açısından oldukça kritik eşikleri atlayan Ankaragücü’nde keyifler oldukça yerinde ve Başkent temsilcisi moralli olmakta oldukça haklı.

Ligin ilk yarısını Ümraniyespor’un 3 puan gerisinde 2’inci olarak tamamlayan Sarı Lacivertli ekip şu an Ümraniye temsilcisinin 3 puan önünde lider olarak yola devam ediyor ve oldukça ciddi bir avantaja sahip duruyor.

Oynadığı son 3 maçtan 3 galibiyet çıkartarak yürüyüşünde ne kadar sağlam adımlarla devam ettiğini gösteren Başkent temsilcisi, Bandırmaspor karşısında alınan tek gollü galibiyetle birlikte Mart ayının ilk kritik virajını dönmeyi başardı.

Milli Takım maçları nedeniyle son haftasında maç yapılmayacak olan Mart ayında 3 maça çıkacak olan Mustafa Dalcı’nın hedefi baharın ilk ayını 3’de 3 ile kapatmak. Bununla birlikte Mart ayında geriye kalan 2 maçın rakipleri de hiç kolay değil.

13 Mart 2022 tarihinde Manisa deplasmanında Manisa FK karşısında 3 puanı hedefleyecek olan Ankaragücü, bu maçtan 1 hafta sonra da kendi sahasında oynayacağı maçta Eyüpspor ile kozlarını paylaşacak.

Formül

Ankaragücü adına dikkat çeken durumlardan bir tanesi takımın son 5 maçının hiçbirinde 2’den fazla gol atamamış olmasına rağmen bu maçlardan toplamda 10 puan çıkartmış olmayı bilmesi.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Bandırmaspor karşısında tek gollü galibiyetlerle puanları toplayan Ankaragücü, bu sezon oynadığı maçlarda yaptığı takım savunması sayesinde tek golle de galibiyete gitmeyi başarabildi.

Açıkçası bu formül her takım için geçerli olabilecek veya riski göz ardı edilebilecek bir formül değil. Ancak Ankaragücü bir şekilde kendi kalesini koruyup rakip kaleyi delmeyi başarabildi. Sarı Lacivertli ekibin bu başarısı da Ümraniyespor’un üst üste puan kaybettiği haftalarda kendisine bir ganimet olarak geri döndü.

Bu noktadan sonra lig yarışını belirleyecek takım olma sorumluluğunu üstünde taşıyan Ankaragücü, mümkün olduğu kadar farkı açmayı hedefliyor. Nisan ayının ilk haftasında Ümraniyespor ile karşı karşıya gelecek olan Başkent temsilcisinin o maça kadar mümkün mertebe puan kaybetmemesi lazım.

Hâl böyle olunca Ankaragücü adına Mart ayında geriye kalan 2 maçın önemi daha da artıyor. Zira ne Manisa FK ne de Eyüpspor kolay lokma sayılabilecek rakipler değiller ve onların da kendi hedefleri doğrultusunda oynadıkları maçlardan çıkabilecek her türlü puana talip olduğunu unutmamak gerek.

Başkent temsilcisi adına bu gidişat Ankaragücü’nün ligi ilk 2 içerisinde tamamlayacağına dair işaretleri veriyor. Ancak ilk 2’de hangi sırada yer alınacağını belirleyecek olan da yine Ankaragücü’nün kendisi.