Ankaragücü’nde Transferin İki Yüzü

Geride kalan sezon gösterdiği başarılı performansla ligi lider olarak tamamlayan Ankaragücü, gelecek sezon Süper Lig’de boy gösterecek olmanın heyecanını yaşamaya devam ediyor. Başkent temsilcisinde yeni sezon hazırlıkları son sürat devam ederken, geride kalan sezon ile bu sezon hazırlıkları arasında ciddi bir fark var. Bilhassa devre arası döneminde transfer yapmadığı için eleştirilere maruz kalan Ankara ekibi, bu durumun acısını çıkarırmışçasına eklemeler yapmaya devam ediyor.

Ceza Yok

Geride kalan sezonda Süper Lig’e yükselebilmek adına çok fazla mücadele veren ve sonunda istediğini alan Ankaragücü’nde keyifler oldukça yerinde. Ligin 23’üncü haftasında konuk olduğu ezeli rakibi Gençlerbirliği’ni 3-0 ile geçen Sarı Lacivertli ekip, liderlik koltuğunu da Ümraniyespor’dan söküp almıştı.

Bununla birlikte takımın en önemli gündem maddelerinden birisi transfer yasağının kaldırılıp kaldırılamayacağı idi. Takımın yedek golcüsü Nadir Çiftçi, üstündeki baskı nedeniyle kulüpten ayrılmak istemiş ve tecrübeli oyuncunun isteği kabul edilmişti. Sözleşmesi feshedilen oyuncudan sonra Ankaragücü’nün elindeki tek golcü Eren Derdiyok kalmıştı.

Eren Derdiyok’un sakatlık veya kart cezası nedeniyle sahada olamayacağı maçlarda gol atabilecek bir oyuncuyu kadroya katmayı düşünen Ankaragücü’nün önündeki engel ise transfer yasağıydı. 8 Şubat 2022 günü sonuçlanan transfer dönemi sona ermeden önce Ankaragücü Yönetiminden açıklama gelmişti.

Bu sezona yansıyan transfer yasağının herhangi bir cezai müeyyideye sebep olmayacağını açıklayan yönetim, sezon başında kurulan kadronun şampiyon olmak adına yeterli olduğunun altını çizdi. Tüm futbolcuların alacaklarının zamanında ödendiği duyurulurken, takımın motivasyonunu arttırabilmek adına da adaletli bir prim sisteminin uygulandığını açıkladı.

Mevcut kadronun sadece puan değil istatistik olarak da zirvede olduğunu ifade eden yönetim, döviz kurunun tüm takımları etkilediğini hatırlattı. Buna rağmen Ankaragücü’nün finansal yapısının istikrarda olduğunu belirten yönetim, başarının yanında kişi ya da kulübe borçların ödenmesinin de önemsendiğini ifade etti.

İşler Değişti

Bu önemseme nedeniyle geçmişten borçlu olunan kişi ya da kulüplerle görüşmeye geçildiği açıklandı. Alacakları bulunan futbolcu ve futbolcu temsilcileriyle görüşmelerin yapıldığı ifade edilirken, bu futbolcuların da bir kısmı ile anlaşma sağlandığı duyuruldu. Ankaragücü Yönetimi, anlaşma sağlanamayan oyunculara da ödeme yapılmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Yönetim ara transfer dönemindeki transfer tahtasının kapalı olmasının herhangi bir ceza almasına neden olmayacağını tekrarladı. Sezon sonunda haklı çıkan ve mevcut kadrosuyla şampiyonluğa ulaşan Ankaragücü ekibi, şimdi Süper Lig’de boy gösterecek olmanın mutluluğu ve heyecanı içerisinde.

Bununla birlikte transfer yapılamayan dönemler de geçmişte kaldı. Gelecek sezona en değişik kadrolardan biriyle girecek olan Sarı Lacivertli ekip eğer takım kimyasını iyi oturtmayı başarırsa bu ligde çok fazla can yakabilir. Diğer türlüsüyse Ankaragücü’nü bir felakete doğru sürükleyebilir.

Kadrosunu baştan ayağa değiştirme yolunu tercih eden Başkent temsilcisinin ilk alternatifle yola devam etmesi en büyük temenni. Bakalım sezon sonunda Ankaragücü’nü nerede göreceğiz?