Ankaragücü’nün Efsane Transferi Darius Vassell

Geçtiğimiz sezon veda ettiği Süper Lig’e dönmek adına bu sezon önemli bir avantaj elde eden ve bu avantajı kaybetmek istemeyen Ankaragücü, Antalya’da kamp yapmaya devam ediyor. Ümraniyespor ile birlikte kıyasıya bir liderlik mücadelesi veren Başkent temsilcisi adına en büyük handikaplardan biri takımın transfer yasağının henüz kaldırılamamış olması zira Ümraniyespor durmadan yeni bir oyuncuyla sezonun geri kalanı adına kadrosunu güçlendiriyor. Ancak, Ankaragücü her zaman böyle yasaklı değildi ve örneğin 2009/2010 sezonunda yaptığı Darius Vassell transferiyle o dönem futbol basınını ayağa kaldırmayı başarmıştı.

Çilek Transferi

Bir dönemin Süper Lig’deki en önemli temsilcilerinden birisi olan Ankaragücü, 2009/2010 sezonunda resmen yıldızlar geçidi gibi bir kadro kurmuştu.

Serkan Kırıntılı, Baki Mercimek, Marek Sapara, Bilal Kısa, Robert Vittek, İlhan Parlak gibi birçok oyuncuyla kadrosunu güçlendiren Başkent temsilcisinin taraftarları için o sezonun en çok heyecan veren transferi ise İngiliz devi Manchester City’de forma giyen Darius Vassell’in transferi olmuştu.

Aston Villa altyapısından yetiştikten sonra, 2005/2006 sezonunda Manchester City’e transfer olan Darius Vassell, Manchester ekibinde oldukça dikkat çekici bir üne kavuşmuş ancak istenilen etkiyi de bir türlü yaratamamıştı.

Aynı zamanda İngiltere Milli Takımı’nın da formasını giyen ve futbolun bugünkü kadar bile endüstriyel olmadığı bir dönemde oldukça değerli bir oyuncu olarak görülen Darius Vassell’in Ankaragücü ile yolları 2009/2010 sezonun başında kesişti ve Vassell inanılmaz bir karşılama töreniyle Başkent’e ayak bastı.

Ankaragücü taraftarının tutkulu tezahüratlarıyla büyülenen, futbolumuz adına gerçekten bir marka transferi olan ve belki de Ankaragücü’nün ilk çilek transferi olarak değerlendirilebilecek transferi olan Darius Vassell, ne yazık ki Türkiye’de de beklentilerin çok altında kaldı.

Sarı Lacivertli kulüpte 1 tam seneyi dahi dolduramadan sözleşmesi feshedilen oyuncudan ise geriye sadece o zamanı ve o zamanın heyecanını hatırlatan fotoğraflar kalmış oldu.

Hayal Kırıklığı

Darius Vassell transferini hatırlayanların aklında kalan bir diğer detay ise oyuncunun Ankaragücü’nde yaşadığı hayal kırıklığı olacaktır.

Sarı Lacivertli kulübe geldiği zaman çok ciddi bir heyecan yaratan ve aslında Manchester City tarafında da değersiz bir oyuncu olmamasına rağmen o zaman yeni bir yapılanmaya giren ve bugünkü zenginliklerinin temelini atan kulüpte barınamayan Vassell, aldığı maaştan gösterdiği performansa kadar pek çok konuyla alakalı olarak Türkiye’de baskı altına alınan oyunculardan birisiydi.

Ankaragücü’nden ayrılığı çok sessiz sedasız olan ve alacaklarının büyük bir kısmını da Ankaragücü’nde bıraktığı bilinen Vassell, takımdan ayrıldıktan sonra bir dönem yine İngiltere’de Leicester City’de top koşturdu ancak orada da istediğini bulamadı.

32 gibi çok erken yaşta futbolu bırakan ve bir hayli içine kapanık bir oyuncu görüntüsü veren Vassell, Ankaragücü taraftarının ona dair duyduğu hayal kırıklığından daha büyüğünü Türkiye’ye karşı duyuyor gibiydi.