Filenin Sultanları Tarih Yazdı

FIVB Milletler Ligi’de şampiyon olan A Milli Kadın Voleybol Takımı, dünya sıralamasında ilk kez birinci sıraya yükseldi.

Filenin Sultanları, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan organizasyonun finalinde Çin’le karşılaştı.

Filenin sultanları rakibi Çin’i setler de 25 – 22, 22 – 25, 25 – 19 ve 25 – 16’lık setlerle 3 – 1 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya kazandı.

Milliler, Türk voleybol tarihinin ilk defa ülkeler sıralamasında birinci sıraya yükselme başarısını gösterdiler.

Türkiye, ilk kez 2018’de Milletler Ligi adıyla düzenlenen organizasyonda ilk yıl ikincilik, 2019 ve 2022’de dördüncülük, 2021’de ise üçüncülük elde ederek turnuvayı tamamlarken 2023 yılında tarih yazarak filenin sultanları hem kupanın sahibi hem de 1. Sıranın sahibi oldular.

Milletler Ligi’nde tarihinin ilk şampiyonluğuna ulaşan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Kadınlar Voleybol Dünya Sıralamasın da 1. Olarak tarihe geçtiler.

İTALYAN BAŞANTRENÖR İLE İLK ORGANİZASYON İLK KUPA

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın başına 27 Aralık 2022’de geçen İtalyan başantrenör Daniele Santarelli, 31 Mayıs – 4 Haziran tarihlerinde Antalya’da düzenlenen FIVB Milletler Ligi’nde ilk haftasında oynanan Güney Kore maçıyla milli takımın başında ilk müsabakasına çıkarak zorlu görevine başlamış oldu.

İtalyan başantrenör Santarelli yönetiminde filenin sultanları çıktığı ligin ilk üç haftasında 12 karşılaşmadan 9 galibiyet elde eden, 3 de yenilgi yaşayan milli takım, üçüncü sırada finallere kalmaya hak kazanmış oldular.

İyi bir başlangıç yapan hem İtalyan çalıştırıcı hem de filenin sultanları iyi bir uyum yakalamış olduklarını gösterdiler.

FIVB Milletler Ligi’nde Çeyrek finalde son şampiyon İtalya’ya set vermeden 3 – 0, yarı finalde üç altın madalyası bulunan ev sahibi olan güçlü ekip ABD’yi 3 – 1 yenen filenin sultanları finalde de Çin’i 3 – 1 geçerek organizasyonda altın madalyayla tamamladı.

Filenin Sultanları’ nın başında çıktığı ilk organizasyonda şampiyon olan İtalyan çalıştırıcı Santarelli, kariyerinde de ilk kez FIVB Milletler Ligi’nde altın madalyayı Filenin Sultanları ile beraber elde etmiş oldu.

İtalyan çalıştırıcı Santarelli, milli takım kariyerinde Hırvatistan’la Avrupa Ligi’nde iki gümüş, Sırbistan’la ise FIVB Kadınlar Uluslar Ligi’nde bronz ve 2022 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı.

FİLENİN SULTANLARININ MADALYA SEVİNCİ

Filenin sultanları daha önce Milletler Ligi’nde 2018’de ikinciliği, 2021’de üçüncülüğü bulunan, bu yıl da altın madalya kazanan milli takımda forma giyen 10 voleybolcu daha önce madalya sevinci yaşamışlardı.

2018 ve 2021’de kadroda yer alan Cansu Özbay, Saliha Şahin, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, Simge Aköz, Ebrar Karakurt, Gizem Örge, Aslı Kalaç, Ayça Aykaç ve Hande Baladın daha önce madalya sevinci yaşayan milli voleybolcular olarak kayıtlara geçti.

Türk vatandaşlığına geçiş başvurusu kabul edildikten sonra Melisa Vargas, Millet ligine damga vuran isimlerden oldu.

Vargas, milli formayla çıktığı 11 maçta 19’u servis (ace), 14’ü bloktan 227 sayı bulurken, Milletler Ligi’nin en değerli oyuncusu” ve “en iyi pasör çaprazı” seçilerek taçlandırdı.