İlhan Palut’un 7 Haftalık Performansı

Konyaspor takımı, geçen sezon boyunca son ana kadar şampiyonluğu kovaladı ve sezonun flaş takımı olarak Süper Lig’i 3. sırada bitirmiş oldu. Ayrıca Konyaspor, Avrupa kupalarına katılma şansı için de hak kazanmıştı. Bu sezona da son hız şekilde başarılı bir giriş elde ederek Galatasaray maçı öncesinde liderlik koltuğunu anlık olarak ele geçirmişti. Konyaspor’un bu başarısı aslına bakılacak olursa tesadüfi bir başarı gibi görünmemektedir.

Bu başarı temelde bir yönetim başarısı olmaktadır. Konyaspor yönetimi çok doğru bir teknik ekip seçimi ve almış oldukları karar doğrultusunda, 2020-21 sezonunun 23. haftasında takımı İlhan Palut’a devit etmiş ve Palut, tehlike hattı üzerinde almış olduğu Konyaspor’u ligde tutmayı başararak o günden bugüne kadar istikrarlı bir şekilde gitgide yükselişini sürdürmüş ve sürdürmeye de devam etmektedir. Konyaspor başarısının bir tesadüf olmadığını önümüzdeki haftalarda da ortaya koyacaktır.

İlhan Palut’un Konyaspor Üzerinde Etkisi

Konyaspor’un bu sezon içerisindeki ilk 7 haftalık savunma performansı geçen sezonu geride bıraktı. 2021-22 sezonunda 7 haftada 11 gol attığı sırada 7 gol yerken bu sezon ise kalesine sadece 2 gol yedi.

Konyaspor bu sezonun ilk yenilgisini ise 7. haftada deplasmanda çıktığı Galatasaray mücadelesinde 2-1’lik skorla elde etti. Bu maçta kalesinde ilk golünü görmüş olan Konyaspor ekibi geçtiğimiz sezon 7.hafta sonunda ise kalesinde 7 gol birden kaydetmişti. Konyaspor’un bu sezon içerisindeki ilk 7 haftalık savunma performansı da geçtiğimiz sezonu geride bırakmış oldu.

İlhan Palut Savunma Hattını Değiştirdi

Stoperler Ahmet Çalık’ın vefatı, Abdülkerim Bardakcı’nın Galatasaray’a gidiş olayı ve sağ bek Skubic’in de takımdan gitmesi beraberinde defans hattı tekrardan oluşturulan Konyaspor sezonun ilk 6 haftasında kalesinde hiçbir şekilde gol görmedi. İlk gollerini Galatasaray deplasmanında yemiş olan Konyaspor savunma hattı performansı ile de dikkat çekmekte. Stoperler Calvo ve Adil’in uyumu sağ bek Ahmet Oğuz’un da katkısı ile Sitya’nın da devam eden güçlü performansı ile yenilenmiş olan savunma hattı ile sezona gayet iyi bir başlangıç yaptı. İlhan Palut’un takım halinde planlamış olduğu savunma taktiği de bu başarıda önemli bir şekilde etkili oldu.

Konyaspor, 2022-2023 sezonunda oynamış olduğu 7 karşılaşmada 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 yenilgi kaydederek 14 puan topladı ve geçen sezona da 1 puanlık fark atmış oldu.

Süper Lig’de geride kalan 7 haftada da iyi bir performans göstererek ve milli araya da 14 puan beraberinde 5.sırada giren yeşil-beyazlı Konyaspor ekibi, geçen sezon yine teknik direktör İlhan Palut yönetiminde 7 maçlık bölümde 3 galibiyet ve 4 beraberlik kaydetmişti.

Söz konusu dönemde hanesine 13 puan yazdırmayı başaran Anadolu Kartalı, atmış olduğu 11 gole karşılık olarak kalesinde 7 gol görmüştü.