Kayserispor Lisansları Çıkarttı

Geride kalan sezonda Süper Lig’de hayal kırıklığı yaratan ancak Türkiye Kupası’nda Final aşamasına kadar çıkan Kayserispor buna rağmen dramatik sondan kaçamamıştı. Final aşamasında Sivasspor’a boyun bükmek zorunda kalan Sarı Kırmızılı ekipte yapılan transferlere rağmen maddi anlamda yaşanan sıkıntılar 2022/2023 sezonuna hazırlıklarda transfer yasağının gelmesine neden olmuştu. Bununla birlikte geçen sezon çalıştığı Hikmet Karaman yerine Çağdaş Atan’ı göreve getiren Kayseri temsilcisi, ligin başlamasına kısa bir süre kala kadrosundaki oyuncuların büyük bir kısmının lisanslarını çıkarttı. 

Dertli Başlangıç

Geride kalan sezonda Süper Lig’de istediği performansların uzağında kalan Kayserispor’un aslına bakılacak olursa temel motivasyonu Türkiye Kupası’nı müzesine götürmekti ancak beklenen olmadı ve Sivasspor sahadan galibiyetle ayrılarak kupayı havaya kaldırdı.

Bununla birlikte bu durum Kayserispor adına bir kırılma noktası oldu denilebilir. Kupa 2’yi kaldırabilmek için kadrosuna ciddi takviyeler yapan ve bu bağlamda maddi bir külfet içerisine giren Sarı Kırmızılı ekip, başarısızlığın da gelmesiyle birlikte hem maddi hem de manevi anlamda ciddi bir bunalımın içerisine girdi.

Bu noktada teknik direktör Hikmet Karaman ile de yolları ayırmaya giden Kayseri temsilcisi, Karaman yerine Çağdaş Atan’ı getirdi. Atan’ın en büyük şanssızlıklarından biriyse kadronun kuvvetine rağmen eksik bölgelere transfer yapılamaması oldu. Zira Kayserispor maddi sıkıntıları nedeniyle transfer yasağına maruz kaldı ve bu nedenle elindeki oyuncularla yola çıkacağını kabullendi.

Ligin yeni sezonuna Beşiktaş gibi zorlu bir maçla başlayacak olan Anadolu ekibi, başlamaya kısa bir süre kala oyuncularının lisanslarını çıkartmayı bildi.

Lisansları Çıkartılan Oyuncular

TFF, şu ana kadar Yukatel Kayserispor takımından 31 futbolcunun lisans işlemlerini tamamladı. Yukatel Kayserispor’da şu ana kadar lisansı çıkarılan oyuncular şunlar;

Abdulkadir Taştan, Ali Karimi, Andrea Bertolacci, Anthony Uzodimma, Arif Kocaman, Bernard Mensah, Bilal Bayezit, Carlos Mane, Cenk Gönen, Dimitrios Kolovetsios, Emin Can Uysal, Emrah Başsan, Ethem Balcı, Gökhan Sazdağı, Gustavo Campanharo, Hayrullah Erkip, İlhan Parlak, Joseph Attamah, Lionel Carole, Majid Hosseini, Mario Gavranovic, Mehmet Eray Özbek, Miguel Cardoso, Muhammed Eren Arıkan, Mustafa Pektemek, Olivier Kemen, Onur Bulut, Ramazan Civelek, Talha Sarıaslan, Thiam Mame Baba ve Yaw Ackah.

Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan, Alanyaspor’dan ayrıldıktan sonra uzun bir süre boyunca yeşil sahalarda görülmemiş ve genç teknik adamın adı bu esnada pek çok ekiple geçmişti.

Oyunculuk döneminde formasını giydiği Altay ile geride kalan sezonun devre arasında görüşen başarılı çalıştırıcı, İzmir temsilcisini transfer yasağı nedeniyle reddetmek zorunda kalmıştı. 

Aynı yasağın Kayserispor’da da bulunuyor olmasına rağmen Atan’ın bu sefer görevi kabul etmesi, Sarı Kırmızılı ekibin mevcut kadrosunun gücüne inandırdığını net bir şekilde gösteriyor. Bununla birlikte bu ekip tüm yaz boyunca Atan ile çalıştı ve bu bağlamda genç teknik adama sabır gösterilmesi gerekiyor.