Nenad Bjelica Abdullah Avcı’yı Arattı

2021 – 2022 sezonunu şampiyonluk ile tamamlayan Trabzonspor, şampiyonluğunu harika bir şekilde kutladı. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Trabzonsporluların doyasıya kutladığı şampiyonluğun ardından hayatın gerçeklerine dönüldü.

Bordo mavili takım, 2022 – 2023 sezonuna büyük hedefler ile başladı. Her şeyden önce, play-off aşamasını geçerek UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında yer almak istiyordu. Bunun yanı sıra, Süper Lig’de üst üste ikinci defa şampiyon olmak gibi farklı bir hedefi daha vardı. Taraftarlar, Abdullah Avcı’ya fazlasıyla güveniyorlardı.

Trabzonspor Transferde Hata Yaptı

Bordo mavili takım, yeni sezon öncesinde kadrosunu Mahmoud Trezeguet, Eren Elmalı, Doğucan Haspolat, Maxi Gomez, Enis Bardhi, Umut Bozok, Marc Bartra, Montasser Lahtimi, Yusuf Yazıcı, Naci Ünüvar, Jens Larsen, Stefano Denswil ve Jean Philippe Gbamin ile güçlendirdi. Yeni transferler kağıt üzerinde oldukça iyi isimlerdi. Fakat, sahadaki katkıları zannedildiği kadar iyi olmadı. Andreas Cornelius, Anthony Nwakaeme, Gervinho gibi isimlerin takımdan ayrılmalarının herhangi bir etkisinin olmayacağı düşünülüyordu.

Sezonun başlamasıyla birlikte Trabzonspor’un transfer politikasının hatalı olduğu ortaya çıktı. Mahmoud Trezeguet, her ne kadar iyi bir oyuncu olsa da kanatta Anthony Nwakaeme kadar etkili değildi. Geçtiğimiz sezon çok gol atamasa da takımı ileride tutması gibi özellikleri ile öne çıkan Andreas Cornelius’un eksikliği fazlasıyla hissedildi. Danimarkalı oyuncunun yerine kadroya katılan Maxi Gomez ve Umut Bozok, ne performans ne de stil olarak bekleneni verebildiler.

Abdullah Avcı Mart Ayında Görevinden Ayrıldı

10 Kasım 2020 tarihinde Trabzonspor’u çalıştırmaya başlayan Abdullah Avcı’nın bordo mavili takımdan dramatik bir şekilde ayrılacağını kimse tahmin etmezdi. Trabzonspor, sezona kötü bir şekilde başladı. Üst üste alınan kötü sonuçlar taraftarları fazlasıyla üzüyordu. Bilhassa Alanyaspor yenilgisi, Trabzonspor’un eskisi gibi olamayacağının göstergelerinden birisiydi. Buna bir de ekonomik sorunlar eklendi. Başkan Ahmet Ağaoğlu sürpriz bir şekilde görevinden istifa etti. Bu durum, Abdullah Avcı’yı da etkiledi. Deneyimli teknik adam, yeni gelen başkan adayının önünü açmak adına görevinden ayrılmayı tercih etti.

Abdullah Avcı, Trabzonspor’un başında bu sezon 36 maça çıktı. Takımı, söz konusu maçlarda 18 galibiyet, altı beraberlik ve 12 mağlubiyet aldı. Deneyimli teknik adam, 1.67 gibi fena olmayan bir puan ortalaması ile görevinden ayrıldı.

Nenad Bjelica Elinden Geleni Yapsa da Başarılı Olamadı

18 Nisan 2023 tarihinde resmi olarak Trabzonspor’un başına geçen Nenad Bjelica, karşısında dibe çökmüş bir takım buldu. Oyuncularının birçoğu sezonu kafa olarak bitirmişlerdi. Hırvat teknik adam, Trabzonspor’un başında şu ana kadar sadece sekiz Süper Lig maçına çıktı. Takımı, bu maçların dördünü kazanırken dördünden de mağlubiyet ile ayrıldı. Hırvat teknik adam, 1.5 puan ortalaması tutturdu.

Nenad Bjelica, önümüzdeki sezon da Trabzonspor’un başında olacak. Ancak, kendisinin Abdullah Avcı kadar başarılı olması biraz zor gözüküyor.