TFF’nin En Skandal Başkanları

TFF tarihinde geçmişten günümüze kadar pek çok başkan gelmiş ve geçmiştir. Bazıları sakin bir şekilde görevlerini yerine getirirken bazılarının ismi ise skandal başlıkları altında anılmıştır. Skandal haber başlığı altında yer alabilecek başkanlardan birisine bu yazımızda yer vereceğiz ve yaşanmış olan olayların aktarımını gerçekleştireceğiz. Taraftarlarca da skandal bir başkan olarak görülen ve Türk futbolunun dibe vurduğu dönem olarak da hakkında çeşitli söylemlerde bulunulan Yıldırım Demirören’i yakından tanıyalım.

Genel Olarak Yıldırım Demirören

İş adamı ve yönetici olan Yıldırım Demirören, 1964 doğumludur. Babası Erdoğan Demirören‘in yolundan giden Demirören de, Beşiktaş’ta yöneticilik yapmıştır ve çeşitli görevlerde yer almıştır. 30 Mayıs 2004 yılında ise Serdar Bilgili‘nin istifasının sonrasında, gerçekleştirilmiş olan olağanüstü genel kurulda Fikret Orman ve Erol Kaynar‘a rakip olarak başkanlık için adaylığını koydu. Fikret Orman’ı 162 oyla geride bırakan Demirören, almış olduğu 3 bin 272 oy ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı seçildi.

En son 2002–2003 sezonunda 1. Lig Şampiyonluğunu elde eden Beşiktaş, Demirören’in görev aldığı son üç sezon boyunca hiçbir şekilde şampiyonluk yaşamadı. Teknik direktör Jean Tigana‘nın yönetiminde olan Beşiktaş, 2005–2006 sezonunda ise Fortis Türkiye Kupası‘nı kazandı. Kasım 2005 tarihinde istifa kararı alıp sonrasında da bu kararından dönen Demirören, gelinmiş olan sıkıntılı durumun hemen ardından Şubat 2006‘da yeniden istifa kararı aldı. 2010 yılındaki Beşiktaş Kongresi’nde başkanlığa tekrardan Yıldırım Demirören seçildi. Murat Aksu ile girmiş olduğu başkanlık yarışında oyların 4506’sını alan Demirören, üst üste 3. dönemde de siyah-beyazlıların başkanı olmuş oldu.

Mehmet Ali Aydınlar‘dan kalan TFF Başkanlığı’na da aday olarak Beşiktaş Başkanlığı’ndan ayrıldı. Yıldırım Demirören, 26 Şubat 2012 tarihinde ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun 41. başkanı olarak göreve seçilmiştir. Yıldırım Demirören, Türkiye’de kulüp başkanlığı, Kulüpler Birliği başkanlığı ve federasyon başkanlığı yapan tek kişi olmuştur.

Yıldırım Demirören İstifası

Yıldırım Demirören, yedi yıl boyunca sürdürmüş olduğu Türkiye Futbol Federasyon Başkanlığı’ görevinden istifa etmiştir. Demirören, İDDAA ve Misli.com’un devir işlemlerinin yasal olarak tamamlandığını ve tartışmalara yol vermemek için istifa kararını duyurmuştur. 7 yıl süre ile başkanlık görevini yürütmüş olan Yıldırım Demirören’in, Türk futbolunda görev aldığı ilk andaki icraatı, futbolun paydaşları ile şeffaf ve yakın ilişkiler kurmak oldu. Herkese kucak açtı ve Anadolu’yu gezdi. TFF toplantılarını Kilis, Samsun, Bursa gibi yerlerde yaparak herkes ile yakın temaslarda bulundu. Aldığı cesur ve radikal kararlar doğrultusunda Türk futbolunun çehresini değiştirdi. En dikkat çekici icraatlarından birisi de yabancı kuralı olmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı da Demirören’in istifasını resmi olarak duyurmuştur.

Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda, yapılacak olan TFF Genel Kurulu’na kadar Türkiye Futbol Federasyonu’na Demirören yerine Hüsnü Güreli’nin vekalet edeceği de duyurulmuştur.