VAR Hakemlerinin Maaşı

Süper Lig içerisinde ve 1. Lig’de görev alan VAR hakemlerinin maaşı herkes tarafından özellikle de spor takipçileri tarafından çok merak ediliyordu. VAR ve AVAR hakemlerinin maaşları merak ediliyor ve araştırılıyordu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Merkez Hakem Kurulu (MHK) 2022 ve 2023 sezonunda VAR hakemlerini ayırdı. 2022-2023 sezonunda saha hakemleri ile VAR yani video yardımcı hakem sistemini göreve getirdiler.

Bu VAR düzeni içerisinde bir hakem ya masada ya sahada olmalıdır. Merkez Hakem Kurulu masa başında çalışacak olan 11 tane hakem belirlemiştir. Bu hakemler Spor Toto 1. Lig ve Süper Lig içerisinde görev alacaklar şeklinde belirlenip, görev aldılar. Merkez Hakem Kurulu sezonun başında bir liste açıklamıştı ve orada 11 tane hakem yer alıyordu.

VAR Hakemlerinin İsimleri

VAR hakemlerinin isimleri de oldukça merak edilen bir konudur. VAR hakemlerinin maaşları da VAR hakemlerinin isim listesi de merak edilen konular listesindedir. Merkez Hakem Kurulu ve Türkiye Futbol Federasyonu hakem listelerini belirlemişti. 11 tane ismin VAR hakemleri listesinde olduğunu görüyoruz.

Emre Molak, Özgür Yankaya, Erkan Engin, Alper Çetin, Özgüç Türkalp, Serkan Tokat, Alper Ulusoy, Hakan Ceylan, Koray Gençerler, Mustafa Öğretmenoğlu, Bülent Birincioğlu hakemleri listede yer alan isimlerdir. VAR hakemlerinin sezon başında yüzde yüz zam aldıklarını da belirtmek gerekir. VAR hakemleri sabit bir maaş almakta ve her maç içinde ayrıca bir para daha almaktadırlar.

VAR Hakemleri Maaş Konusu

VAR hakemlerinin listesindeki 11 kişiyi açıkladık. VAR hakemleri maaş konusuna da bir bakalım. VAR ya da AVAR olmasına bağlı bir biçimde hakemlerin aldıkları para değişmektedir. VAR hakeminin sabit maaşı 10 bin liradır. Süper Lig VAR ücreti 10 bin liradır. Süper Lig AVAR ücreti ise 5 bin liradır.

Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig içerisinde hakemler VAR ücreti olarak 6 bin 800 TL, AVAR ücreti olarak ise 3 bin 600 lira kazanmaktadırlar. Hakemlerden Alper Ulusoy ise en çok kazanan hakem olarak listenin en üst sırasında yer alıyor. Emre Molak ise en az kazanan hakem oldu.